Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

11.06.2015
czwartek

Elbląg, Letnie Ogrody POLITYKI

11 czerwca 2015, czwartek,
20150610_204029

Elbląg, Mister D, fot. Edwin Bendyk

Już 12. raz organizujemy w Elblągu Letnie Ogrody POLITYKI.

Dobrym Duchem całego przedsięwzięcia jest Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, z którym co roku tworzymy program merytoryczny i kulturalny. Bo istotą Ogrodów jest debata, spotkanie, dobra zabawa podczas paneli dyskusyjnych, wieczorów literackich, koncertów. W tym roku hasłem przewodnim jest 25-lecie polskiej samorządności.

Główne debaty Ogrodów co dnia w samo południe poświęcone są głównym problemom polskich miast, gmin, regionów. Zaczynaliśmy wczoraj od dyskusji o jakości życia w polskich miastach. Jakość życia stała się kategorią polityczną, o czym można było się przekonać podczas ostatnich wyborów samorządowych.

Mieszkańcy już w oczywisty sposób traktują wysokiej jakości infrastrukturę, coraz więcej uwagi zwracają natomiast na inne czynniki, od jakości środowiska przez bezpieczeństwo po wpływ na władzę i możliwość współtworzenia rozwiązań dla swoich wspólnot. Dyskutowaliśmy o tym w gronie włodarzy miast różnej wielkości, jak Dobre Miasto, Elbląg, Ciechanów, i z aktywistami (Joanna Erbel z Warszawy), badaczami (prof. Janusz Czapiński z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Jacek Pluta z Uniwersytetu Wrocławskiego).

Debata pokazała, jak bardzo zmieniła się świadomość zarówno mieszkańców, jak i lokalnych polityków. Stanisław Trzaskowski, burmistrz Dobrego Miasta, przekonywał, że konsultowanie rozwiązań i przekonywanie do nich mieszkańców jest po prostu racjonalne politycznie – dziś logika procesu politycznego polega na kwestionowaniu decyzji przeciwnika. Kto jednak zdecyduje się podczas kampanii wyborczej kwestionować decyzje podjęte przy akceptacji społecznej? Całą rozmowę można obejrzeć:

https://youtu.be/Ak-7zcZ0TG0

Po południu świetny plenerowy spektakl „Epitafium dla władzy” Teatru Gdynia Główna. To interpretacja „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego. Przypadek chciał, że interpretacja ta stała się niezwykle aktualna – gdy aktorzy odgrywali sceny przewrotu pałacowego, w Warszawie premier Ewa Kopacz czyściła rząd. Cóż, dobre teksty są zawsze aktualne.

11266646_10153931900062067_4103796849872615737_n

Epitafium dla władzy, fot. Edwin Bendyk

A wieczorem koncert Mister D, czyli Dorota Masłowska jak zwykle w formie:

Dziś kolejne debaty, spotkania – relacja wkrótce.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
css.php