Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

25.10.2013
piątek

Wrocław. Trudna miłość ale miłość

25 października 2013, piątek,

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi w naszym kwestionariuszu (i zapraszam do kolejnych) – z niemal wszystkich przebija miłość do miasta, które „nie jest ani zbyt duże, ani zbyt małe”, w sam raz, żeby dobrze żyć, móc się schować, a jak trzeba być razem. Duma z miasta nie przesłania jednak jego wad, krytycznych ocen władzy, choć nie brakuje także wypowiedzi chwalących prezydenta Rafała Dutkiewicza. Wypowiedzi potwierdzają nasze obserwacje, że Wrocław jak każda rozwijająca się metropolia jest tworem złożonym, wymykającym się prostej klasyfikacji. Dlatego jest ciekawy.

Kamila pisze:

lubię Wrocław za to, że sprawia, że mieszkając w nim czuję się z tego dumna. Mówiąc, gdzie mieszkam, mówię to z radością i autentycznym poczuciem, że tu żyje mi się dobrze. Mieszkam w pięknym miescie, pracuję w dużej spółce giełdowej, spędzam wolny czas w trakcie wydarzeń, które sprawiają, że mogę obcować z najróżniejszymi obszarami kultury, rozrywki, sztuki.
Wrocław jest częścią mnie, całkowicie się z nim utożsamiam jako jego mieszkanka. Myślę, że Wrocławianie mają silne poczucie związania ze swoim miastem.

Nie wszyscy jednak mają szczęście pracować w tak obiecującym miejscu, a to jak widać ma wpływ na ocenę nie tylko własnej kondycji, lecz także na postrzeganie miasta. Asi już patrzy inaczej na wrocławską rzeczywistość:

Cóż jeśli jesteś lekarzem/inżynierem o poszukiwanej specjalności/ lub specjalistą IT (z naciskiem na to ostatnie) będziesz miał dobrą pracę. Jeżeli nie – licz na znajomych i układy/układziki/kolesiostwo – być może dostaniesz pracę i będziesz mógł zapłacić na wynajmowane mieszkanie tyle co w Warszawie.
jest niestety coraz drożej a pracy dla kreatywnych/artystycznych i innych brak. Rynek jest malutki i chyba został wsiąknięty przez Warszawę, ale ceny mamy jak w stolicy – o czym przypominają mi przyjeżdżający z wizytą warszawscy goście.

Piotr chwali Wrocław:

Zdecydowanie lubię. Wrocław to miasto „na ludzką miarę”, podobnie jak Kraków, a przeciwnie niż Warszawa. Miasto, które umiejętnie pielęgnuje bogatą przeszłość, ale równocześnie jest otwarte na młodość i przyszłość. Lubię go za dbałość o zabytki i ład urbanistyczny, połączone ze skutecznym leczeniem ran w tkance miejskiej po II wojnie (w większości udana zabudowa plombowa). Za wszechobecną zieleń. Za Eberhardta Mocka i Ossolineum, Halę Stulecia, Pergolę i Most Grunwaldzki. Rozmach urbanistyczny, ale w odpowiedniej proporcji. Ostatnio, za PoLinkę (kolejkę linową nad Odrą, w sercu miasta).

I dlatego też zapewne ocenia wysoko Rafała Dutkiewicza. Nie jest to odosobniona opinia, nie brakuje jednak zupełnie odmiennych, ich twórczą syntezę proponuje Witek:

Rafał Dutkiewicz, był dobrym prezydentem. Potrafił swoją energią i pomysłami zarazić sporo ludzi i stworzyć mit Wrocławia miasta nauki, kultury i biznesu połączonych w dobry ludzkich proporcjach. Jego pomysły na rozwój są dalej dobre (gospodarka oparta na wiedzy), natomiast sposób wykonania i egzekwowania decyzji jest porażająco nieporadny. Myślę że jest po prostu zużyty zresztą podobnie jak ekipa z nim związana. Pora na nowe pokolenie nie skażone kolesiostwem, marazmem i niestety komuną, pora na zakochanych w Kopenhagach, w Dolinach Krzemowych, w Pragach, w Berlinach pora na radykalnych urbanistów, pora na dalekowzroczne planowanie, pora na dialog z mieszkańcami, pora na konsekwencje w decyzjach. Im szybciej Prezydent Dutkiewicz odejdzie ze stanowiska tym większym szacunkiem będzie się cieszył. Może zostanie radnym albo szefem agencji rozwoju aglomeracji wrocławskiej? I on i my potrzebujemy zmiany.

To tylko kilka przykładów bogatej lektury wypowiedzi Czytelników – zapraszamy do dalszych odpowiedzi na cztery pytania:

1. Dlaczego lubisz/nie lubisz Wrocław?

2. Czy Wrocław to dobre miejsce do życia?

3. Czy Rafał Dutkiewicz jest dobrym prezydentem?

4. Czego ci najbardziej we Wrocławiu brakuje?

Państwa wypowiedzi są bezcennym źródłem wiedzy o mieście, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Jednocześnie zapraszam do sondażu na temat najważniejszych symboli współczesnego Wrocławia. Jeśli dostrzegą Państwo na tej liście istotne braki, prosimy o sugestie uzupełnień.

Co jest najważniejszym symbolem współczesnego Wrocławia?

 • Rynek (35%)
 • Hala Stulecia (23%)
 • Krasnal (10%)
 • Żaden z wymienionych symboli (9%)
 • Powódź 1997 (6%)
 • Sky Tower (5%)
 • Most Grunwaldzki (5%)
 • Panorama Racławicka (3%)
 • Eberhard Mock (3%)
 • Nowy Stadion (2%)

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
  Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
css.php