Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

24.10.2013
czwartek

Poznański Od:zysk

24 października 2013, czwartek,

Centrum Poznania, ul. Paderewskiego 1, stąd już widać Rynek – opuszczona kamienica ożyła w marcu b.r., kiedy po kilku miesiącach prac remontowych bezproduktywny pustostan przekształcił się w skłot Od:zysk. Ruszyła działalność kulturalna, odczytowa, seminaryjna – to wszystko, co powinno dziać się w środku miasta w centrum kultury. Tyle tylko, że cała ta aktywność odbywa się pod anarchistyczną, czarno-czerwoną flagą dumnie powiewającą na szczycie kamienicy.

Hasło „anarchiści” wielu czytelnikom kojarzy się zapewne z anarchią, warto jednak podejść pod Od:zysk, by zobaczyć, że to mylne wrażenie. Tuż obok remontowana lege artis kamienica, która zapewne ma właściciela i zarządcę, oblepiona jest gigantycznymi reklamami za nic mającymi sobie historyczne otoczenie Rynku i szacunek dla chodzących tam ludzi. Nie mają wyjścia, muszą dobierać agresywny przekaz marketingowy w przestrzeni publicznej, w miejscu które tradycyjnie pełniło funkcje agory. Działanie anarchistów i skłotersów wobec tej anarchii kapitału nabiera innego zupełnie znaczenia – staje się walką o jakość przestrzenie publicznej. Marek „Sancho” Piekarski z Federacji Anarchistycznej przekonuje, że o to właśnie chodzi – o zwrócenie uwagi na gospodarowanie pustostanami, na politykę mieszkaniową  miasta, na postępującą gentryfikację centrum Poznania, który pustoszeje, a wolne lokale zajmują banki, sklepy i kluby go-go.

Poznańscy anarchiści są ważnym aktorem w walce o prawa lokatorskie, przeciwstawiają się eksmisjom, czyścicielom i prywatyzacji przestrzeni publicznej. A że, jak to w Poznaniu, nawet anarchiści znają znaczenie materialnych podstaw działania, więc część aktywistów związanych z Kolektywem Rozbrat powołała spółdzielnie socjalną „Ruchomości”, a ta uruchomiła przy ul. Fredry 5 kluboksięgarnię „Zemsta”. I tak powstał niezależny, samorządny, anarchistyczny punkt kultury w centrum Poznania (świetna kawa i dobra oferta książkowa), który w przeciwieństwie do Od:zysku nie musi obawiać się licytacji. Bo właśnie 30 października ma się odbyć licytacja skłotowanego lokalu. „Sancho” zapowiada, że będzie to dzień wzmożonej aktywności kulturalnej na miejscu. Co będzie się działo poza miejscem?

Nie zdziwię się, jeśli usłyszę o jakichś spektakularnych akcjach. Od:zysk przez kilka miesięcy był atrakcją turystyczną po tym, jak 14 lipca, w rocznicę zburzenia Bastylii odbyła się akcja „wieszania elit” – w oknach kamienicy zawisły portrety włodarzy miasta, rzecznika policji i arcybiskupa. Niedawno zakończyła się na Allegro licytacja portretów. Jak się zakończy licytacja Od:zysku, jeśli się odbędzie? Zobaczymy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
css.php