Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

20.11.2013
środa

Wrocław polemicznie

20 listopada 2013, środa,

Nadchodzą pierwsze polemiki z portretem Wrocławia. Spodziewamy się ich i oczekujemy. Poniżej pierwszy tekst, jaki trafił do redakcyjnej poczty, autor prosił o zachowanie anonimowości. Przy okazji pojawia się temat Gdańska, do którego też dojedziemy…

Jak kupiłem dzisiaj Politykę to od razu rzuciłem się na artykuły o Wrocławiu. Lubię to miasto, widzę dużą przyszłość dla niego, chociażby ze względu na położenie geograficzne i klimat. No i historię, to w końcu drugie miasto Prus pod względem znaczenia (po Berlinie) w XIX wieku. Ale jak poczytałem Wasze artykuły to mnie zatkało. Pisze pan Mariusz Urbanek: „W stanie wojennym Wrocław stał się synonimem oporu…. To tu najwięcej ludzi wychodziło na ulice podczas kolejnych rocznic porozumień sierpniowych i kolejnych rocznic wprowadzenia stanu wojennego, …”, a pan Edwin Bendyk: „To te zakłady przemysłowe (Polar, Dolmel) w latach 80. stały się rozsadnikami energii solidarnościowych protestów, czyniąc z Wrocławia najgorętszy punkt na politycznej mapie PRL.”. Ludzie, opamiętajcie się. Chyba żyliśmy w innych Polskach (ja mam 71 lat). W latach 80. z Wolnej Europy czy Głosu Ameryki słychać było najczęściej o Warszawie i Gdańsku, o Wrocławiu albo w ogóle, albo bardzo rzadko. Protesty odbywały się w całej Polsce (także we Wrocławiu), ale w tych dwu miastach (Warszawa i Gdańsk) głównie toczyło się życie polityczne Polski w latach 80. Nie wiem czy Wam się uda napisać współczesną historię Polski od nowa. Będą przeciw Wam fakty – o Warszawie nie chcę mówić, bo nie wymaga tego, ale Gdańsk wymaga obrony. Otóż Okrągły Stół był efektem kolejnego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku. Pierwszym prezydentem nowej Polski był Gdańszczanin (Lech Wałęsa), trzecim też Gdańszczanin (Lech Kaczyński, profesor UG), przedzieleni też Gdańszczaninem (A. Kwaśniewski „niedoszły” absolwent UG). Gdańsk dał Polsce dwu premierów (K. Bielecki i D. Tusk) i wielu ministrów. To wszystko nie było na „ładne oczy”, coś się jednak musiało dziać w tym Gdańsku w latach 80., żeby tylu Gdańszczan było liderami nowej Polski. Także później się działo (w Gdańsku powstał KLD, prekursor Platformy Obywatelskiej, w Gdańsku właściwie powstał AWS),  ale korzenie tych późniejszych wydarzeń tkwiły także w tym co działo się w Gdańsku wcześniej, w latach 80., w stanie wojennym.  Pozdrawiam. A pana Edwina bardzo lubię czytać – tym razem jednak ostro poleciał „z kitem”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
css.php