Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

2.05.2014
piątek

Kraków. Przyczajony tygrys, zblazowany smok

2 maja 2014, piątek,

fot. Ziarno CC-BY-SA-3.0-pl

Kraków wydaje się najbardziej oczywistym z polskich miast – najbardziej oczywistym w tym sensie, że daje się dobrze zdefiniować poprzez wszystkie atrybuty miejskości: miejską i mieszczańską tradycję, polityczne znaczenie w historii, współczesne zasoby rozwojowe – wiedzę, ludzi, kulturę, położenie. Ta oczywistość jednak gubi, bo łatwo wpycha myślenie o Krakowie w stereotypy i autostereotypy. Wielu krakowian jest bardzo zadowolonych z siebie, uznając, że ich miasto już jest europejską metropolią. Póki co musi jednak umocnić swoją pozycję drugiej metropolii w Polsce. Ludzie spoza Krakowa zapatrzeni w jego „naturalne” walory, decydujące o turystycznej atrakcyjności, nie dostrzegają z kolei, że w mieście tym rozwija się bardzo ciekawa scena high-tech, pojawiają ciekawe start upy, a w tle dynamicznie rośnie serwis globalnych usług biznesowych zatrudniający już 35 tys. osób. 

Złożoność Krakowa analizuje Paweł Kubicki w doskonałej książce „Miasto w sieci znaczeń. Kraków i jego tożsamości”. Polecam ją każdemu jako lekturę obowiązkową, by się w myśleniu o Krakowie zresetować i wyjść poza schemat stereotypu. A już w najbliższą środę zapraszam do lektury raportu o Krakowie w naszym cyklu „Portrety miast polskich”: o grodzie Kraka piszą m.in. Janina Paradowska, Marta i Adam Szostkiewiczowie, Rafał Romanowski, Piotr Sarzyński, Piotr Pytlakowski, Michał Kudłacz i Edwin Bendyk.

Tradycyjnie też zapraszamy do odpowiedzi na pytanie kwestionariusza o najważniejszy współczesny symbol Krakowa:

Co jest najważniejszym symbolem współczesnego Krakowa?

  • Szkieletor (37%)
  • Wawel (19%)
  • Uniwersytet Jagielloński (9%)
  • Kazimierz (8%)
  • Żadna z powyższych odpowiedzi (6%)
  • MOCAK (6%)
  • Sukiennice (5%)
  • Hotel Forum (4%)
  • Kościół Mariacki (3%)
  • Smok wawelski (2%)
  • Lajkonik (1%)
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
  1. W ankiecie brakuje maczet.

  2. Szkieletor prowadzi? To jak policzek dla Krakowa. Tyle się tutaj dzieje a jacyś troglodyci uznali za symbol miasta świadectwo niemocy inwestycyjnej, architektoniczny koszmar tkwiący jak wyrzut sumienia w niemal samym sercu Krakowa.

  3. …a zamiast smoka powinien być smog

  4. Reklama
    Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
    Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
  5. Powiedziałbym, że Kazimierz. Tu spotyka się korpotowarzystwo po godzinach, wszyscy mniej lub bardziej natchnieni, hipsterzy, bieda, klasa średnio średnia i turyści. Poza tym Kazimierz jest duszny, ciasny, trochę pozerski, trochę zatęchły, trochę kulturalny. Ot, taki Kraków w pigułce.

  6. Akademia Górniczo-Hutnicza AGH – symbol współczesnego Krakowa

  7. Pytania są tendencyjne – że zacytuje klasykę. Symbolem współczesnego Krakowa jest stadion Wisły, którego w tym zestawieniu brakuje. A to w nim, jak w soczewce, skupiają się cele, marzenia, możliwości, umiejętności i kompetencje krakowskich władz samorządowych. Po tym sukcesie to już faktycznie tylko igrzysk brakuje.

  8. A można jednak wyrzucić te high-techy i start upy? Nie można by tak po polskiemu? Startapy.. litości…

css.php