Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

22.07.2014
wtorek

Szczecin. Blisko i daleko

22 lipca 2014, wtorek,


Szczecin, najbardziej europejskie z polskich miast.Tak podpowiada mapa – ze stolicy Pomorza Zachodniego bliżej do Berlina i krajów skandynawskich niż do Warszawy. Ta bliskość do świata jest jednocześnie miarą dystansu, który powoduje, że Szczecin – miasto czterystotysięczne – jest najbardziej zagadkową z polskich metropolii, niepewną swojej tożsamości i niepewną też przyszłości.

To nadodrzańskie miasto przez dziesięciolecia miało silniejszy związek z morzem niż położone bliżej Bałtyku Gdańsk i Gdynia. Ten sentyment ciągle jest żywy, czy jednak wystarczy, by na gruzach dawnego przemysłu okrętowego i morskiego zbudować nowy fundament dla trwałego rozwoju? Szczecin, jak każda z polskich metropolii odmieniona w ciągu ćwierćwiecza transformacji i dekady w Unii Europejskiej, szuka swojego pomysłu na przyszłość. Musi go znaleźć, zanim z miasta wyjadą najzdolniejsi młodzi ludzie szukający dla siebie lepszych perspektyw gdzie indziej.

W najbliższej „Polityce” prezentujemy najnowszy raport z cyklu „Portrety Polskich Miast”, a już dziś zapraszamy do posłuchania opowieści Ingi Iwasiów, pisarki i szczecinianki, o swoim mieście.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
    Reklama
    Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
    Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
css.php