Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

22.07.2014
wtorek

Szczecin. Co jest najważniejszym symbolem miasta?

22 lipca 2014, wtorek,

Zamek Książąt Pomorskich, fot. Cezarde62, Wikipedia, CC-BY-SA-3.0-pl

Tradycyjnie już zapraszając do lektury kolejnego miejskiego portretu zapraszamy do odpowiedzi na pytania kwestionariusza o najważniejszy symbol współczesnego Szczecina.

Co jest najważniejszym symbolem współczesnego Szczecina?

 • Wały Chrobrego (60%)
 • Zamek Książąt Pomorskich (12%)
 • Nowa Filharmonia (9%)
 • Stocznia i dźwigi portowe (6%)
 • Żaden ze wskazanych obiektów (5%)
 • Park Kasprowicza (3%)
 • Brama Portowa (3%)
 • Technopark Pomerania (1%)
 • Elewator Ewa (1%)
 • Stary ratusz (Muzeum Historii Szczecina) (0%)
 • Zakotwiczanie (kotwice w przestrzeni miejskiej) (0%)
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 24

Dodaj komentarz »
 1. Proszę zmienić nazwę jednej z pozycji w ankiecie. Gmach Główny Muzeum Narodowego to dla każdego szczecinianina element Wałów Chrobrego i tak kojarzy ten budynek. Żadne muzeum narodowe. Tylko przyjezdni tak mówią, ostatni podobny błąd zrobiła m.in. tv republika realizująca program ze Szczecina, więc nie powtarzajcie tej pomyłki!

 2. @taki jeden: dzięki, już poprawiam

 3. Kotwice? Nie dałabym takiej możliwości. Raczej PAZIM z hotelem Radisson…

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. dlaczego nie ma Pazim-u? Absolutne must be!

 6. Bez PAZIMu ankieta jest niepełna

 7. „Technopark Pomerania” – artykuł sponsorowany jak mniemam. Przykre.

 8. Będzie nim pierwsza kobieta prezydent. Małgorzata Jacyna-Witt

 9. Taki jeden – tu chodzi o gmach Muzeum Historii Szczecina na poddaszu a nie o Muzeum Narodowe.

 10. Wygrywają Wały Chrobrego, czyli Hakenterrasse, przepiękna aleja upamiętniająca jednego z najlepszych niemieckich burmistrzów Szczecina /patrząc wyłącznie z perspektywy miasta – najlepszego w ogóle/. To świetnie oddaje wszystko to o czym Polityka pisze, a my w Szczecinie mamy na co dzień. Nie mamy symbolu WSPÓŁCZESNEGO Szczecina. Symbole peerelowskie /stocznia, morskość, legendarny nightclub Kaskada/ nie istnieją, nowe, prawdziwie zakorzenione, nie powstały moim zdaniem.

  Co więcej, mamy już nie tylko nostalgię za latami świetności Szczecina przedwojennego, zaczynają powstawać profile i grupy facebookowe odwołujące się do tętniącego życiem Szczecina lat 70-ych. I to niestety nie tylko szukanie tożsamości, a substytut niespełnianych dzisiaj aspiracji.

 11. Jedynym najważniejszym symbolem współczesnego Szczecina jest Nowa Filharmonia. Jest to jeden z nielicznych obiektow zbudowanych w Szczecinie przez Polakow dla Polakow. Polacy zastali to miasto z tramwajami i wspaniale zagospodarowane. Po jego „odzyskaniu” rozebrali wiele pieknych obiektow (opera, teatr, starowka) i wywiezli cegle na odbudowe Warszawy. Mnie nazywano kiedys „dyzurnym Szwabem”. Taka byla wdziecznosc Polakow za bezplatne tlumaczenia roznych dokumentow.

 12. Symbolem Szczecina są psie kupy na chodnikach oraz zdewastowane kamienice w centrum z menelami po bramach.

 13. W ramach potwierdzania, jak Szczecin nie posiada naprawdę współczesnego symbolu, proponowałabym dodać do propozycji Sedinę (już nieistniejącą fizycznie, a jednak wciąż obecną) – wcale nie byłoby dziwne, gdyby zostały na nią oddane głosy. A w ramach dalszego „sprawdzania” symboli obcych – pomnik Colleoniego… (ściągany z dużym wysiłkiem z Warszawy ;).
  A tak poważnie, to chyba faktycznie tylko Wały Chrobrego mogą pretendować do takiego tytułu, reszta będzie raczej „życzeniowa”, przynajmniej jeśli chodzi o rozpoznawalność w Polsce.

 14. Napewno symbolem Szczecina nie jest i nie będzie paskudny „silos zbożowy” zwany filharmonią. A Wały Chrobrego są jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce i nie ma to znaczenia kiedy zostały wybudowane . Są symbolem Szczecina.

 15. @Nordique. Filharmonia nie została zbudowana przez Polaków. Zobacz skąd pochodziło biuro architektoniczne i główny architekt.

  btw. dla mnei brakuje kompleksu parkowego cmentarza miejskiego – jeden z większych w Europie, bardzo ładnie zaprojektowany w starej części.

 16. Die Hakenterrasse ist das Gesicht der Stadt Szczecin zur Welt, kündet von hanseatischem Stolz und Kraft und ist ein architektonisches Meisterwerk.
  Ich mag die Stadt!
  Waly chrobrego to jest twarz miasta Szczecin do swiat. Daje świadectwo hanzeatycka duma i sila oraz jest architektoniczny arcydzielo. Lubie to miasto!

 17. Jak ta można?
  W Szczecinie i katedra i kościół przy każdej ulicy. A Pana lista jakaś taka nie z tego świata.

 18. Szczecin. Co jest najważniejszym symbolem miasta? – Szanowni Państwo , symbolem Szczecina są ; arogancja , wulgaryzmy , niechlujstwo , dużo gadać -nic nie mówić , roszczeniowość oraz wrogowie jacy otoczyli Szczecin ! Tymi wrogami są ; ruskie , szwaby , warszawiacy , poznaniacy , czerwoni , czarni , ufo ludki i wiele , wiele innych plag współczesnego świata . Nawet kibole Dumy Pomorza poszli na „wojnę”(może zostali olani?) przez jedyny zaprzyjaźniony klub ! Natomiast roszczeniowość , to motto na każdy dzień , większości mieszkańców tego miejsca na ziemi ! To miasto miało się całkiem dobrze w systemie nakazowo-rozdzielczym . Wiadomo , jakaś tam góra-oni coś nakazali ,doły bez szemrania wykonywały. Jednak gdy NADEJSZŁA wolność i należy coś dać od siebie , a głównie myśleć samodzielnie to BUL/BÓL strasznisty zapanował nad „mieszczuchami” Szczecina.
  Szczecinowi jest potrzebny duży , bardzo duży wstrząs , jednak to co się wytworzyło w mieście ( głównie zwichrowana mentalność ) jest nie do ruszenia w sposób cywilizowany , dlatego to miasto/ mieszkańców należy pozostawić samym sobie i niech matka natura temat załatwi !

 19. @Klimaty nadodrzańskie

  Co ty klimacie jeden p…przysz?! Wszyscy szczeciniacy to banda roszczeniowych nieudacznikow obwiniajacych kogo sie da o wszystko? Jezlei nawet, to nie maja na to monopolu. Jak sie rozejrzysz po obecnej Polsce to w kazdym miescie i miasteczku i przysiolku znajdziesz takich – Szczecin nie jest zadnym wyjatkiem. No moze w zaglebiu korupcyjnym Warszawa i pijarowskich enklawach Wroclawia jest jakby mniej niezadowolonych.

  O czym ty chrzanisz? O jakim barniu spraw w rece? Jak to sobie wyobrazasz? Jeszcze Ci neoliberalna szajba nie przeszla?! Szesc lat po 2008! Na pustyni wyroslej na ruinach przemyslu oczekujesz od ludzi, ze sie skrzykna i tymi golemi recami wybuduja druga Krzemowa Doline zbierajc do kupy moniaki odlozone w skarbonce swince? Tylko im wolnosci dac i zadnych nakazow i rozdzielczosci? Niemcy z Ruskim tez pewnie Nord Stream wybudowali ze spontanicznych skladek emerytow i kieszonkowego przedszkolakow!? Nikt przy tym nieczego nienakazywal i nie rozdzielal – samo sie spontanicznie wzielo i zorganizowalo, a swieta niewidzialna reka rynku pobogoslawila!

  Mylisz sie co do niezaradnosci szczecinian (a i innych Polakow): tam gdzie sie dalo jakis zlom pofabryczny wyrwac juz go wyrwali i odstawili do skupu. Tylko z linii hutniczo-gorniczej laczacej porty Szczecina i Swinoujscia ze Slaskiem (wybudowanej rozdzielczo i nakazowo) niewiele sie dalo wyrwac. Moze dlatego, ze zarasta trudnymi do przebrniecia chaszczami i drzewami, z ktorych kazde mogloby byc okazalym pomnikiem 25 lat ‚wolnosci’! A propos, naturalnym bogactwem Sczecina jest jego polozenie, na najkrotszym inajwygodniejszym szlaku komunikacyjnym z Afryki polnocniej przez Sycylie do Przyladka Polnocnego. Ta linia kolejowa,odowiednio zagospodarowna moglaby byc jego fragmentem. No ale roszczenowi szczecinaianie, zamiast wziac sie do wiazania sznurkiem trakcji i zaklejaniem butaprenem pordzeiwlaych torow, nic tylko chodza i rzucaja miesem.
  Poza tym taki szlak omijalby Zoppot i Stolyce!

  Ale sie pociesz – taka trasa powstanie, nawet po sasiedzku,
  najpewniej przejdzie przez Rostock. Kto wie, moze szczcinskie menelstwo znajdzie tam jaka prace przy obsludze?

  Bo widzisz, Klimacie jeden, szczecinianie tak calkiem do niczego nie sa. Na przyklad w czasie zbrodniczego rozdzielania nakazowego w jedno pokolenie przemienili sie ze zlepka migrantow z najrozniejszych rejonow IIRP, glownie chlopow, ktorzy czesto mieli klopoty z czytaniem, a morza nie ogladali w rodzinnych stronach nawet na obrazku, w prezna
  spoleczenosc fachowcow zwroconych ku morzu i gospodarce morslkiej, w specjalistow od budowy statkow i ich obslugi, w rybakow
  plywajcych od bieguna polnocnego po Antarktyde. To byl fenomen na skale europejska! Wiec moze teraz tez sie przystosuja i sprawdza w robocie u Niemca. Na razie sa przystosowani do rzeczywistosci, ktora ich otacza. Zachowania, ktore Cie tak bulwersuja sa po prostu jej odbiciem.
  Kto te rzeczywistosc sprokurowal?

  Gdyby w Szczecinie namieszalo UFO, to spokojna glowa – szczecinainie bez problemu znalezli by wspolny jezyk z ich cywiliazacja.

  I tak mozna dalej… Ale po co. Ide sobie poroscic.

 20. b. szczecinianin
  24 lipca o godz. 13:49

  @Klimaty nadodrzańskie
  ——————-
  Oto właśnie KLASYCZNA wypowiedź mieszkańca Szczecina !
  Brakowało tylko – KOPA Z PÓŁOBROTU , NOŻEM W MORDĘ oraz pozostawienie uryny w bramie !
  BRAWO , BRAWO , po trzykroć BRAWO …SZCZECIŃSKIE DIALOGI NA gołe pięści i kopniaków kupę !
  ps. ciekawe ilu to, głównie młodych ludzi , podjęło decyzję wyjazdu ze Szczecina i ograniczyć się miłością do miasta ,ale na odległość !

 21. @Klimaty nadodrzańskie
  ——————-
  „Oto właśnie KLASYCZNA wypowiedź mieszkańca Szczecina !
  Brakowało tylko – KOPA Z PÓŁOBROTU , NOŻEM W MORDĘ oraz pozostawienie uryny w bramie !
  BRAWO , BRAWO , po trzykroć BRAWO …SZCZECIŃSKIE DIALOGI NA gołe pięści i kopniaków kupę !”

  Naparwde Panu brakowalo? Obwaiam sie, ze nie moge zaspokoic Panskich upodoban. Jakos slaby jestem z klasyki. Moze jakos da Pan rade we wlasnym zakresie?

 22. b.szczecinianin
  24 lipca o godz. 17:49
  ______
  Szczecinianie , współcześni , nie potrafią żyć w zgodzie z kimkolwiek !
  Z każdym muszą toczyć „wojenki” , takie typowe Kargule i Pawlaki .
  Żyjcie sobie w samouwielbieniu , i gęgajcie jak bardzo kochacie swoje miasto . Tyle że ta wasza „miłość” do miasta przypomina , dulszczyznę albo …bo zupa była za słona ! Nikt was nie lubi i nie szanuje , gdyż wy sami nie lubicie i nie szanujecie siebie na wzajem . Miasto to jedynie „kochacie” w poematach czy ślinotokach , a tak faktycznie to , to miasto niszczycie każdego dnia !
  Wiocha z tramwajami !
  Koniec , kropa w temacie , pa „miłośniku ” Szczecina!

 23. A najsmutniejsze jest to, że publikacja Polityki, może nieco „na pół gwizdka”, nie wywołała żadnej debaty, żadnego ruchu, fermentu w mieście. Media raport odnotowały, część skupiła się na jego brakach, szczecinianie rachitycznie się pospierali. Dyskusja nie rozpaliła, ani się, ani szczecińskich umysłów, nie mówiąc już o politykach lokalnych. Smutna puenta i tak niewesołego raportu. Nie dlatego, że jest tak źle, ale dlatego, że tyle dobrego się w tym mieście marnuje.

 24. Brawo POLITYKA
  Mieszkańcy Szczecina widzą, że mają piękne miasto, po którym nie chce się spacerować. To o czymś świadczy!
  Szczecin jest jak piękna sparaliżowana kobieta, która dawno nie umyta leży i wie, że już nie pachnie…. a jej ślepy i bez zmysłu powonienia kochanek próbuje ją czymś przyozdobić, a to założy jej nowy bucik na prawą nogę a to pomaluje jej paznokcie prawej ręki. Od czasu do czasu szarpnie się i wiesza na niej biżuterię, ale ponieważ jest ślepy…….
  ………a kobieta marzy po prostu o kąpieli i choćby zgrzebnej ale czystej bieliźnie i sukience.

  Jedno powiem, ze POLITYKA trafiła w dziesiątkę swym artykułem. BRAWO!

 25. Mieszkańcy Szczecina, także z mojej rodziny, nie mieszkają we współczesnej aglomeracji, bo na początku kapitalizmu, zaufali ideologicznym frazesom grupie związkowców, vide; historia miasta.
  A tera od lat lewicowcy nie potrafią wykorzystać animuszu mieszkańców.
  Nie potrafili i nie chcą skorzystać z przykładu lewicowo-prawicowych włodarzy Poznania, Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Gdańska, a nawet wschodniego Lublina.
  Rakoczy

css.php