Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

14.08.2015
piątek

IV Kongres Ruchów Miejskich już niebawem

14 sierpnia 2015, piątek,

KRM-logo-z-napisemGorzów Wielkopolski – jedno z miast, w którym ruchy miejskie odniosły wyborczy sukces – będzie gospodarzem IV Kongresu Ruchów Miejskich. Rozpocznie się on 18 września tego roku i potrwa trzy dni.

Tym razem nie jest to tylko spotkanie miejskich aktywistów z kilkudziesięciu zrzeszonych organizacji. Tegoroczny Kongres jest otwarty na wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie również tych osób, które swoją troskę o lepsze miasta realizują m.in. jako twórcy nieformalnych inicjatyw oddolnych, urzędnicy, dziennikarze, radni, eksperci czy naukowcy.

Spotykamy się po to, by podsumować to, co już udało się nam osiągnąć oraz zdefiniować wyzwania na przyszłość i przyspieszyć proces dokonywania dobrych zmian w naszych miastach.

Potrzebujemy tego Kongresu, żeby rozpocząć kolejny rozdział w historii ruchów miejskich w Polsce. Dzisiaj to przede wszystkim opowieść o tym, w jaki sposób można przełamywać typowy „niedasizm”. Działania kilkudziesięciu organizacji z ponad pięćdziesięciu ośrodków zapoczątkowały małą rewolucję w naszych miastach. Zaczęło się od zmiany języka i upodmiotowienia mieszkańców. Potem przyszły konkretne narzędzia poprawiające funkcjonowanie miejskiej demokracji. Teraz zaś następuje redefinicja tego, czym w istocie jest rozwój i komu powinien on służyć.

Oczywiście, nie wszystkie wątki tej historii są równie pozytywne. Kongres wciąż próbuje odnaleźć swoją tożsamość i znaleźć najskuteczniejsze metody działania. Czasami błądzi. Momentami zamiera, by zaktywizować się w najistotniejszych momentach. Istotne jest jednak, że uczymy się na swoich błędach i pilnujemy, aby nie popełniać ich po raz drugi. Jest to możliwe również dlatego, że kolejne Kongresy dają nam niepowtarzalną okazję do tego, by łączyć indywidualne kompetencje i wywoływać efekt synergii pomiędzy różnorodnymi sektorami naszych działań.

IV Kongres Ruchów Miejskich potrwa trzy dni. Pierwszy poświęcony będzie współpracy miejskich aktywistów z całego kraju. To nasz dzień wewnętrzny i okazja do podsumowania tego, w jaki sposób zmieniliśmy politykę miejską w Polsce. Kolejny dzień wypełnią sesje dyskusyjne skoncentrowane na najważniejszych obecnie kwestiach i wyzwaniach związanych z polityką miejską. Ostatniego dnia skupimy się na wymianie wiedzy i doświadczeń poprzez serię równoległych warsztatów.

Dodatkowo – dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury – podczas Kongresu będzie można wziąć udział w dyskusji o polityce kulturalnej małych i średnich miast i zobaczyć wystawę „Kultura zmiany”.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej Kongresu. Właśnie rozpoczęliśmy II etap rekrutacji skierowany przede wszystkim do tych skierowany do tych, dla których tegoroczny Kongres będzie pierwszym spotkaniem z ruchami miejskimi. Czasu zostało już bardzo mało, a teraz najważniejsza jest kolejność zgłoszeń.

Czytelników tego bloga na pewno nie trzeba przekonywać do tego, że to, w jaki sposób miasta funkcjonują, wyglądają i rozwijają się, wpływa na nasze życie oraz kondycję wspólnoty mieszkańców. Czujcie się więc specjalnie zaproszeni i pomóżcie nam w przyspieszeniu pozytywnej zmiany w naszych miastach!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php