Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

13.08.2015
czwartek

Nad wodę!

13 sierpnia 2015, czwartek,
Zalew_Arkadia_Suwalki

Zalew Arkadia w Suwałkach, autor: Marcin Suwalczan, Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niezmiennie ostrzega przed falą upałów. Jednym ze sposobów na przetrwanie tego trudnego czasu może być kąpiel na świeżym powietrzu. Do którego kąpieliska mają najbliżej mieszkańcy miast Archipelagu? Z pomocą przychodzi serwis kąpieliskowy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Najpierw trochę teorii. Kąpieliska to nie baseny i pływalnie, tylko plaże nad jeziorami, rzekami i zalewami. Jest naturalnie, powinno być czysto i bezpiecznie. Wszystkie szczegóły dotyczące kąpieliska, łącznie np. z temperaturą wody (czasem niestety mierzoną miesiąc wcześniej), znaleźć można w serwisie kąpieliskowym.

Z zawartych w nim danych wynika, że w gorące letnie dni najlepiej byłoby zamieszkać w Płocku. Płock ma bowiem miejskie kąpielisko „Sobótka”, w którym jakość wody oceniono na doskonałą. Kąpieliska na terenie miasta mają także Piła (Jezioro Piaszczyste), Skierniewice (Zalew Zadębie) i Suwałki (Zalew Arkadia). Jednak w żadnym z nich woda jakością nie dorównuje płockiej. Mieszkańcy Ciechanowa i Włocławka najbliżej mają właśnie do płockiego kąpieliska (odpowiednio 81 km i 51 km).

Powodów do narzekań nie powinni też mieć kaliszanie. Najbliższe ich miasta kąpielisko (16 kilometrów), ujęte w serwisie, znajduje się w Gołuchowie nad rzeką Ciemną i również charakteryzuje się doskonałą jakością wody. 16 kilometrów to nie jest wcale daleko, gdyż średnia odległość miast Archipelagu do najbliższego kąpieliska z listy to 47,5 kilometrów. Ponad 100 kilometrów muszą pokonać mieszkańcy Tarnobrzega (112 km; zbiornik Piachy, Skarżysko Kamienna) oraz Łomży (108 km, Jezioro Domowe Duże, Szczytno) i Krosna (108 km, Kąpielisko Parku Wodnego „Stawy”, Stary Sącz).

Mieszkańcy Krosna mają za to szansę spotkać się nad wodą ze znajomymi z Nowego Sącza i Tarnowa. Mieszkańcy Wałbrzycha na najbliższym im kąpielisku w Radkowie (46 km) spotkać mogą tymczasem znajomych z Jeleniej Góry. W Wawrzkowiźnie nad rzeką Widawką wypoczywać mogą piotrkowianie oraz mieszkańcy Sieradza – jakość wody doskonała.

A gdyby ktoś z Chełma chciał mile spędzić czas ze znajomymi z Białej Podlaskiej, to doskonałym miejscem będzie Jezioro Białe – najbliższe tych dwóch miast kąpielisko. Mieszkańcy Chełma mają tam 45 kilometrów, a Białej Podlaskiej – około 80.

Przyjezierze_5

Kąpielisko Przyjezierze, główna plaża. Autor: Wzgórze. Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.

Na tle miast Archipelagu wyróżniają się Koszalin i Słupsk – najbliżej im do kąpielisk nadmorskich (Koszalin – Mielno, Słupsk – Ustka). Niestety, akurat w tych miejscach jakość wody nie zachwyca. Tymczasem elblążanie najbliżej mają do Malborka, nad Nogat – jakość wody oceniono tam na doskonałą.

W wodzie ocenionej na równie wysokim poziomie kąpać się mogą w tym roku także mieszkańcy Konina (Jezioro Ostrowskie, Przyjezierze), Łomży (Jezioro Domowe Duże, Szczytno), Przemyśla (rzeka Lubaczówka, Radawa), Radomia (Jezioro Kozienice, Zdziczów) i Siedlec (kąpielisko Kąck). Powodów do radości nie mają niestety mieszkańcy Bielska-Białej. By wykąpać się w wodzie ocenionej jako „zdatna do kąpieli”, muszą dojechać aż 80 kilometrów do Sosnowca. Rozsądek podpowiada, by bielszczanie, zamiast leniwie nad wodą, wypoczywali raczej aktywnie w górach.

mapa_kapieliska

Wszystkie dane pochodzą z Serwisu Kąpieliskowego – http://sk.gis.gov.pl/index.php (sprawdzono dn. 05.08.2015) Odległości określono na podstawie Google Maps.

*

Dominik Kaim (terenzabudowany.blog.pl) jest bielskim korespondentem projektu „Miasto Archipelag – Polska mniejszych miast”, realizowanego przez Wydawnictwo Karakter wspólnie z Tygodnikiem POLITYKA, Trójką i Instytutem Reportażu. Więcej o projekcie także na Facebooku.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
css.php