Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

13.08.2015
czwartek

Nad wodę!

13 sierpnia 2015, czwartek,
Zalew_Arkadia_Suwalki

Zalew Arkadia w Suwałkach, autor: Marcin Suwalczan, Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niezmiennie ostrzega przed falą upałów. Jednym ze sposobów na przetrwanie tego trudnego czasu może być kąpiel na świeżym powietrzu. Do którego kąpieliska mają najbliżej mieszkańcy miast Archipelagu? Z pomocą przychodzi serwis kąpieliskowy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Najpierw trochę teorii. Kąpieliska to nie baseny i pływalnie, tylko plaże nad jeziorami, rzekami i zalewami. Jest naturalnie, powinno być czysto i bezpiecznie. Wszystkie szczegóły dotyczące kąpieliska, łącznie np. z temperaturą wody (czasem niestety mierzoną miesiąc wcześniej), znaleźć można w serwisie kąpieliskowym.

Z zawartych w nim danych wynika, że w gorące letnie dni najlepiej byłoby zamieszkać w Płocku. Płock ma bowiem miejskie kąpielisko „Sobótka”, w którym jakość wody oceniono na doskonałą. Kąpieliska na terenie miasta mają także Piła (Jezioro Piaszczyste), Skierniewice (Zalew Zadębie) i Suwałki (Zalew Arkadia). Jednak w żadnym z nich woda jakością nie dorównuje płockiej. Mieszkańcy Ciechanowa i Włocławka najbliżej mają właśnie do płockiego kąpieliska (odpowiednio 81 km i 51 km).

Powodów do narzekań nie powinni też mieć kaliszanie. Najbliższe ich miasta kąpielisko (16 kilometrów), ujęte w serwisie, znajduje się w Gołuchowie nad rzeką Ciemną i również charakteryzuje się doskonałą jakością wody. 16 kilometrów to nie jest wcale daleko, gdyż średnia odległość miast Archipelagu do najbliższego kąpieliska z listy to 47,5 kilometrów. Ponad 100 kilometrów muszą pokonać mieszkańcy Tarnobrzega (112 km; zbiornik Piachy, Skarżysko Kamienna) oraz Łomży (108 km, Jezioro Domowe Duże, Szczytno) i Krosna (108 km, Kąpielisko Parku Wodnego „Stawy”, Stary Sącz).

Mieszkańcy Krosna mają za to szansę spotkać się nad wodą ze znajomymi z Nowego Sącza i Tarnowa. Mieszkańcy Wałbrzycha na najbliższym im kąpielisku w Radkowie (46 km) spotkać mogą tymczasem znajomych z Jeleniej Góry. W Wawrzkowiźnie nad rzeką Widawką wypoczywać mogą piotrkowianie oraz mieszkańcy Sieradza – jakość wody doskonała.

A gdyby ktoś z Chełma chciał mile spędzić czas ze znajomymi z Białej Podlaskiej, to doskonałym miejscem będzie Jezioro Białe – najbliższe tych dwóch miast kąpielisko. Mieszkańcy Chełma mają tam 45 kilometrów, a Białej Podlaskiej – około 80.

Przyjezierze_5

Kąpielisko Przyjezierze, główna plaża. Autor: Wzgórze. Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.

Na tle miast Archipelagu wyróżniają się Koszalin i Słupsk – najbliżej im do kąpielisk nadmorskich (Koszalin – Mielno, Słupsk – Ustka). Niestety, akurat w tych miejscach jakość wody nie zachwyca. Tymczasem elblążanie najbliżej mają do Malborka, nad Nogat – jakość wody oceniono tam na doskonałą.

W wodzie ocenionej na równie wysokim poziomie kąpać się mogą w tym roku także mieszkańcy Konina (Jezioro Ostrowskie, Przyjezierze), Łomży (Jezioro Domowe Duże, Szczytno), Przemyśla (rzeka Lubaczówka, Radawa), Radomia (Jezioro Kozienice, Zdziczów) i Siedlec (kąpielisko Kąck). Powodów do radości nie mają niestety mieszkańcy Bielska-Białej. By wykąpać się w wodzie ocenionej jako „zdatna do kąpieli”, muszą dojechać aż 80 kilometrów do Sosnowca. Rozsądek podpowiada, by bielszczanie, zamiast leniwie nad wodą, wypoczywali raczej aktywnie w górach.

mapa_kapieliska

Wszystkie dane pochodzą z Serwisu Kąpieliskowego – http://sk.gis.gov.pl/index.php (sprawdzono dn. 05.08.2015) Odległości określono na podstawie Google Maps.

*

Dominik Kaim (terenzabudowany.blog.pl) jest bielskim korespondentem projektu „Miasto Archipelag – Polska mniejszych miast”, realizowanego przez Wydawnictwo Karakter wspólnie z Tygodnikiem POLITYKA, Trójką i Instytutem Reportażu. Więcej o projekcie także na Facebooku.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. ale przecież mieszkańcy Tarnobrzega mają do dyspozycji Jezioro Tarnobrzeskie, które, jak można wnosić na podstawie nazwy, znajduje się w Tarnobrzegu.

  2. Tak, to prawda. Ale autor tego tekstu skupil sie jedynie na kapieliskach zarejestrowanych w serwisie kapieliskowym – dlatego dwukrotnie to podkresla na poczatku tekstu. Jasne, ze mieszkancy miast Archipelagu maja tez do dyspozycji baseny, inne niz wymienione w tekscie zalewy itp. Ale jesli chca sie kapac w kapielisku sensu stricto, w ktorym woda jest badana regularnie, ktore jest kapieliskiem ustanowionym przez rade gminy, to musza dojechac od kilkunastu do kilkudziesieciu kilometrow. (prosze wybaczyc brak polskich znakow, technika nie jest mi dzis przychylna).

  3. To kwestie formalne – wszystko zaczyna się jeszcze zimą. Do 31 grudnia każdego roku poprzedzającego sezon kąpielowy, organizator kąpieliska musi złożyć wniosek do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wpisanie kąpieliska do wykazu kąpielisk danej gminy. Następnie wójt, burmistrz lub prezydent zapoznają się ze złożoną dokumentacją i przygotowują odpowiednią uchwałę, do której każdy może zgłaszać uwagi. Po rozpatrzeniu uwag do 15 kwietnia uchwała dotycząca kąpieliska jest opiniowana przez odpowiednie instytucje i urzędy. Do 31 maja rady gmin uchwalają ile i jakich kąpielisk znajdować się będzie w najbliższym sezonie letnim na terenie ich gmin. Zbiorcza lista kąpielisk w kraju trafia do Głównego Inspektora Sanitarnego, który przekazuje ją następnie do Komisji Europejskiej! Tak, Komisja Europejska wie doskonale gdzie i w jakich warunkach będziemy mogli chłodzić się latem. Dzięki praktyce określonej przez Komisję, pierwsza próbka wody z każdego kąpieliska powinna zostać pobrana nie wcześniej niż na 10 dni przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego (który rozpoczyna się zazwyczaj w czerwcu). Następnie woda z każdego kąpieliska badana jest w sezonie nie rzadziej niż raz w miesiącu. Z wynikami pomiarów każdy może się zapoznać właśnie w serwisie kąpieliskowym.
    Kto nie spełni tych kryteriów nie może być wpisany na listę kąpielisk. Swoją drogą znamienne, że miejsc, gdzie jakość wody jest sprawdzana wg dość rygorystycznych zaleceń jest w Polsce tak mało.

css.php