Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

3.10.2015
sobota

Tutaj było województwo

3 października 2015, sobota,
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jelenia Góra, fot. Filip Springer

Zapraszamy w podróż przez Archipelag. To trzydzieści jeden miast – każde ma swoją opowieść. 3 października rusza blog Miasta Archipelagu. Dwa dni później Filip Springer zaczyna wielką podróż przez Polskę mniejszych miast.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Filip Springer

To kolejna odsłona dokumentalnego projektu poświęconego dawnym stolicom województw. Miasta te po reformie administracyjnej z 1999 r. straciły na znaczeniu, jednak wciąż są ważnymi regionalnymi ośrodkami. Tworzą archipelag możliwości, ale i zaniedbań. Chcemy pokazać, czym żyją ich mieszkańcy i świadomie postanowiliśmy wykorzystać do tego celu coś więcej niż tradycyjne reporterskie narzędzia.

Przemek Dębowski z Wydawnictwa Karakter uważa, że warto przełamać medialną dominację kilku największych polskich miast. – W byłych stolicach województw, tej Polsce mniejszych miast, dużo się przez ostatnie lata zmieniło. Chcemy udokumentować tę zmianę, bo może się ona okazać ważniejsza od tego, co dzieje się w stolicy. My w Karakterze w większości pochodzimy z mniejszych miejscowości. Przez udział w projekcie w pewien sposób wracamy w nasze rodzinne strony – wyjaśnia.

W dokumentalnym eksperymencie, jakim jest Miasto Archipelag, wykorzystujemy internet, media społecznościowe, a także współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową – przedsięwzięcie wspierają radiowa Trójka, tygodnik POLITYKA i Instytut Reportażu. – Czeka nas proces przedstawiania Polski nieopisanej – mówił w „Klubie Trójki” w marcu tego roku Edwin Bendyk z POLITYKI.

6

Fot. Filip Springer

Działamy etapami. Pierwszym było uruchomienie magazynu Miasta Archipelagu na platformie Flipboard – najpierw do współpracy zaprosiliśmy absolwentów i studentów Polskiej Szkoły Reportażu. – Wspieramy nowatorskie poszukiwania w dziedzinie reportażu, a projekt wykorzystuje zróżnicowane narzędzia do opowiadania o rzeczywistości – tłumaczy Julianna Jonek z Instytutu Reportażu. – W Polskiej Szkole Reportażu wykształciliśmy wielu wspaniałych młodych reporterów z całego kraju. Teraz oni mogą wspomóc działania Filipa Springera i jednocześnie zdobywają w projekcie cenne doświadczenie we współpracy z jednym z najzdolniejszych polskich reporterów.

Przez pół roku trwania projektu zbudowaliśmy dynamiczną i zaangażowaną społeczność. Dziś mamy ponad 70 korespondentów z wszystkich byłych miast wojewódzkich – codziennie dodają do magazynu Miasta Archipelagu nowe artykuły znalezione w prasie lokalnej i ogólnopolskich serwisach. Miasto Archipelag rozwija się, obserwujemy to z ogromną satysfakcją. Energia naszych korespondentów, ich zaangażowanie – przerosły nasze oczekiwania. Jedna z korespondentek założyła blog o wałbrzyskiej codzienności, podobny blog powstaje w Słupsku. Inni korespondenci piszą teksty, które regularnie ukazują się na blogu „Zaułki i Pasaże”, działającym pod patronatem tygodnika POLITYKA. Są to teksty zarówno przekrojowe, obejmujące takie zagadnienia jak długość ścieżek rowerowych miast Archipelagu czy stopień ich zmarketyzowania, jak i zogniskowane wokół konkretnego bohatera albo zjawiska.

Inspirujemy też współpracujących z nami dziennikarzy. Gdy w naszym magazynie na Flipboardzie zamieściliśmy link do zestawienia najbardziej zielonych polskich miast, Dawid Iwaniec przygotował dla swojej lokalnej redakcji (www.krosno24.pl) reportaż na temat krośnieńskiej zieleni. Reportaże o problemach byłych miast wojewódzkich są również publikowane na łamach tygodnika POLITYKA w dziale „Na własne oczy”.

Istotna jest też kwestia finansowania Miasta Archipelagu. Budżet tak szeroko zakrojonego przedsięwzięcia wymagał sponsorów. Uważamy, że realizacja dużych projektów dokumentalnych może się odbywać przy wsparciu sponsorów – pod warunkiem, że ich rola jest jasno zaznaczona i oddzielona od powstających w ramach projektu treści. Jako pierwsza zdecydowała się nas wesprzeć Fundacja Grand Press, przekazując na rozruch projektu 10 tysięcy złotych. Wkrótce do grona sponsorów dołączyły też BlaBlaCar oraz Olympus Polska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Filip Springer

Po pół roku pilotażowych wyjazdów i analizowania sygnałów ze wszystkich byłych miast wojewódzkich zaczyna się kolejny etap dokumentalnego eksperymentu. Uruchamiamy blog, a kierujący projektem Filip Springer rusza w reporterską podróż, która potrwa do końca lutego 2016 r. – Zamierzam ją relacjonować w sposób ciągły, za pośrednictwem bloga www.miastoarchipelag.pl. Znajdą się tam pisane na gorąco impresje i wywiady, zdjęcia, materiały audio i wideo – zapowiada Springer. – Na zamieszczonej na blogu mapie będzie można sprawdzić, które miasta już odwiedziłem, a na Facebooku Miasta Archipelagu będę informował, gdzie jestem i co robię. Michał Nogaś z Radiowej Trójki dodaje: – Dźwiękowe pocztówki z kolejnych miast będą się pojawiać w audycji „Radiowy Dom Kultury”, która od jedenastu lat przygląda się temu, co dzieje się nie tylko w metropoliach i promuje działania ośrodków kultury także w byłych stolicach województw.

Autorem koncepcji bloga jest Michał Szota. – Projekt strony to próba podejścia do formuły bloga, która w uprzywilejowanej pozycji stawia zaangażowanego czytelnika, zapraszając do uważnego odbioru – wyjaśnia Szota. – Każdy wpis to odrębna kompozycja graficzno-tekstowa, gdzie fotografia i słowa są równorzędnymi elementami. Materiał ten, obok porządku chronologicznego, zorganizowany jest wizualnie wokół mapy Polski sprzed reformy administracyjnej z 1999 r.

Fotograficzno-reporterska książka Filipa Springera – zwieńczenie projektu – zostanie wydana przez Karakter jesienią 2016 r. Jej powstawanie można śledzić niemal w czasie rzeczywistym, ale nie złożą się na nią materiały publikowane w czasie trwania projektu – będzie to osobny koncept, rezultat wielomiesięcznej pracy w archiwach i w terenie.

przestrzenie Miasta Archipelagu:
http://miastoarchipelag.pl/
https://www.facebook.com/MiastoArchipelag
https://flipboard.com/@miastoarchi65fm/miasto-archipelag—magazyn-nmomteouy
https://instagram.com/miastoarchipelag/
http://portretymiast.blog.polityka.pl/

kontakt:
kontakt@filipspringer.com

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php