Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

28.04.2016
czwartek

Transhumaniści, posthumaniści, kognitywiści – łączcie się!

28 kwietnia 2016, czwartek,

eecity1Już za dwa tygodnie, 13 maja, we Wrocławiu wielkie otwarcie wystawy Eco Expanded City, a w niedzielę, 15 maja, start konferencji „Interfejsy, kody, symbole. O przyszłości komunikowania”.

To wszystko w ramach programu „Miasto przyszłości/Laboratorium Wrocław”. Zapraszamy wszystkich ciekawych poznania granic, do jakich doprowadził rozwój technologiczny i postępy neuronauki.

Kuratorką wystawy jest Viola Krajewska – wraz z Piotrem Krajewskim, z którym kieruje Wrocławskim Centrum Sztuki, opowiadają o swoim przedsięwzięciu:

Cyfrowa zmiana i rozwój infosfery są dziś źródłem podobnych problemów pojęciowych jak narodziny fizyki kwantowej i einsteinowskiej kosmologii na początku XX wieku. Nie żyjemy już w przestrzeni trójwymiarowej, tylko w wielowymiarowej przestrzeni hybrydowej, gdzie granica między rzeczywistością a wirtualnością rzeczywistą się zaciera. To doświadczenie wielowymiarowości infoprzestrzennej zmienia zarówno postrzeganie przestrzeni, środowiska, jak i własnej podmiotowości.

Mamy jednak problem, jak mierzyć się z tym doświadczeniem, posługując językiem powstałym w innym świecie i w innym czasie. Wspólnie z artystami zaproszonymi na Eco Expanded City i badaczami uczestniczącymi w konferencji podejmiemy wyzwanie rozmowy o tym, co ciągle jeszcze trudno wyrażalne, i przyjrzymy się, z pomocą jakich instrumentów można analizować, wizualizować i opowiadać o przemianach, które Luc Ferry nazwał niedawno rewolucją transhumanistyczną.

Próbując opisać to, co się dzieje, spojrzymy w przyszłość, podejmując takie pytania jak możliwość polityki w świecie sztucznej inteligencji, neuronauki, interfejsów mózg-mózg.

Wśród gości konferencji m.in. Włodzisław Duch, Beata i Tomasz Polakowie, Andrzej Zybertowicz, Peter Gloor, Bina 48 i Bruce Duncan, Dariusz Jemielniak, Anna Nacher, Monika Bakke, Marek Hetmański, Ewa Bińczyk, Patrycja Sławuta, Hajime Narukawa, Leszek Koczanowicz, Dariusz Jemielniak, Karol Piekarski. Dowodzi Aleksandra Przegalińska przy mojej i Mirosława Filiciaka pomocy.

Program wystawy najlepiej przejrzeć samodzielnie, bo będzie się działo w wielu miejscach: Renoma, Wro Art Center, pasaż Pokoyhof, Synagoga pod Białym Bocianem, Narodowe Forum Muzyki, wyjdziemy także do lasu. Dodatkowo 14 maja wspólnie z festiwalem Docs Against Gravity po filmie „Democracy” organizujemy debatę z udziałem Leszka Koczanowicza i Bogdana Zdrojewskiego.

Z kolei po zakończeniu konferencji we wtorek, 17 maja, zapraszamy na kontynuację o 18 do Empiku w Renomie, gdzie w ramach festiwalu Apostrof poprowadzę debatę o przyszłości w literaturze z udziałem Aleksandry Przegalińskiej, Roberta J. Szmidta i Pawłem Majki.

Szczegóły dotyczące poszczególnych uczestników i punktów programu będę przedstawiał systematycznie, wiele wydarzeń ze względu na ograniczoną przestrzeń wymaga rejestracji. Zapraszamy wszystkich, studenci wybierający się na konferencję mogą ubiegać się o pomoc w pokryciu kosztów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php