Konferencja „Interfejsy, kody, symbole” nieuchronnie się zbliża.
Już 16 maja we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem zbiorą się przedstawiciele neuronauki, badacze sztucznej inteligencji, trans- i posthumaniści, filozofowie i badacze społeczni, by podjąć pytania graniczne o człowieka i człowieczeństwo w kontekście rozwoju współczesnej nauki i techniki.
Konferencję rozpocznie Bina48, ikoniczne już wcielenie sztucznej inteligencji. Czy zaskoczy zgromadzoną we Wrocławiu publiczność w podobny sposób, jak udawało się jej w innych miejscach świata? Nie chodzi nam jednak o tanie efekty, Bina48 i jej towarzysz Bruce Duncan mają wprowadzić do dyskusji o granice między umysłem ludzkim i technicznymi alternatywami.
Rzuconą przez nich rękawicę podejmą Włodzisław Duch, kognitywista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika:
Patrycja Sławuta:
https://youtu.be/fQr-FokLgqY
Mateusz Hohol:
Bartosz Brożek:
Marek Hetmański. Osobom orientującym się w temacie osób tych przedstawiać nie trzeba, kto ich jeszcze nie zna, najlepiej niech przejrzy opublikowane przez nich książki. Sesję z ich udziałem poprowadzi Aleksandra Przegalińska, kuratorka tej konferencji. W ostatniej POLITYCE opublikowaliśmy wspólnie tekst o wyzwaniach transhumanizmu, dobrze nakreśla perspektywę wrocławskiego spotkania.
Udział w konferencji jest bezpłatny, można jeszcze się rejestrować – studenci mogą ubiegać się o granty na pokrycie kosztów logistycznych. Wybierających się zachęcam do przyjazdu do Wrocławia już 13 maja, wtedy bowiem rozpocznie się wystawa Eco Expanded City organizowana przez Wro Art Center, wystawa i konferencja tworzą całość jako część programu Miasto przyszłości/Laboratorium Wrocław. Wystawa dostarczy niezwykłych ilustracji artystycznych zmagań z wyzwaniami przyszłości rozpinającej się w napięciu między rozwojem techniki i przekształceniami środowiska.
Uczestnicy, miejsce, tematyka tworzą mieszankę, która już w tej chwili promieniuje niezwykłą energią – każda rozmowa dotycząca scenariusza poszczególnych sesji dostarcza nam, organizatorom, niezwykłych emocji. Jestem przekonany, że udzielą się wszystkim, którzy do nas dołączą. A prezentacje kolejnych konferencyjnych sesji już niebawem.