Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

14.09.2016
środa

Wrocław. Człowiek Antropocenu

14 września 2016, środa,
14324387_1416878158326464_2716457337482075788_o

Na fotografii praca artysty Daniela Ramosa Obregona, uczestnika wystawy „Body”

Geologowie jeszcze się spierają, ale silna ich grupa nie ma wątpliwości, że żyjemy w antropocenie, nowej epoce, w której człowiek zyskał moc kształtowania procesów środowiskowych o trwałych konsekwencjach dla całego geoekosystemu.

To nowa kondycja, ostatecznie porzucić trzeba podział na kulturę, przestrzeń życia człowieka i naturę zewnętrzną wobec ludzkiego habitatu. Świat został całkowicie uspołeczniony, wszystko jest kulturą, nie ma zewnątrz, chyba że w kosmosie. Co ta zmiana oznacza dla człowieka, jego wyobrażenia o sobie, świecie, przyszłości? To pytanie podejmuje projekt „Człowiek Antropocenu”, realizowany we Wrocławiu w ramach programu „Miasto przyszłości / Laboratorium Wrocław”.

Program, współrealizowany z Wrocławskim Centrum badań EIT+, rozpoczął się pod koniec sierpnia sobotnim piknikiem naukowych i kinem letnim w kampusie EIT+ na wrocławskich Praczach. Kolejne tematyczne pikniki odbywają się co tydzień. Trwają także warsztaty taneczne protoCiało.

Z kolei w czwartek, 15 września, pierwsza kulminacja programu: wernisaż wystawy „Body” (Ciało) o 18 w Pasażu Pokoyhof. Kuratorka Dorota Stępniak zaprosiła grono artystów z całego świata, by pokazali, jak wyobrażają sobie przekształcenia najbliższych i najbardziej intymnych kategorii związanych z cielesnością. Jak będziemy postrzegać w przyszłości starość, modyfikacje skóry, interwencje bioniczne, niepełnosprawności? Wystawa potrwa miesiąc i zakończy ją finisaż 15 października.

14352455_1268940383157775_8485593783890176642_o

Zdjęcie z warsztatów tanecznych protoCiało, fot. Wojciech Nekanda Trepka

W tym samym czasie 15 października w EIT+ rozpocznie się dwudniowa konferencja „Człowiek Antropocenu”, podczas której przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych odpowiadać będą na pytanie, czym jest antropocen, czy jest kategorią naukową czy polityczną, czy nie powinniśmy raczej używać innych określeń, jak kapitałocen. Wystąpią m.in. Agnieszka Gałuszka, członkini Grupy Roboczej ds Antropocenu Międzynarodowej Unii Geologicznej, Jason W. Moore, Kerstin Oloff, Andrzej W. Nowak – pełny program już wkrótce. Drugiego dnia konferencji o swoich pracach opowiadać będą z kolei artyści uczestniczący w wystawie „Człowiek Antropocenu”.

W tym samym czasie trwać będzie „Future Jamboree” (kuratorem jamboree jest Jan Strycharz), niekonferencja o przyszłości miast z udziałem stu aktywistów, innowatorów kulturowych i społecznych z całego świata. To oni już urządzają swoimi inicjatywami, pomysłami, energią świat antropocenu. Spotkają się we Wrocławiu, by skonfrontować doświadczenia różnych kultur i sposobów myślenia. Wrocław, zgodnie ze swym hasłem, będzie miastem spotkań. Już na nie zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php