Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

30.01.2014
czwartek

Symbole polskich miast

30 stycznia 2014, czwartek,

 

autor: Diether

 

Syrenka, Manufaktura, Hala Stulecia? Przygotowując kolejne portrety polskich miast pytamy czytelników o najważniejsze dla nich symbole kojarzące się z naszymi metropoliami. Dziękujemy za odzew – w ankiecie o Wrocławiu i Łodzi udział wzięło po blisko tysiąc osób, Warszawa wzbudziła o połowę mniejszy entuzjazm, głosowanie w sprawie Rzeszowa jeszcze trwa, choć już widać symbolicznego lidera.

Po kolei więc:

W Warszawie zwyciężył bezkonkurencyjnie Pałac Kultury i Nauki, zyskując ponad połowę głosów. Inne, bardziej zobiektywizowane badania sondażowe pokazują wszakże, i o tym pisaliśmy w warszawskim raporcie, że Pałac przestaje jednak dominować w świadomości ustępując Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. To właśnie te dwie instytucje/obiekty tworzą dziś tożsamościową oś miasta, wspierane przez Łazienki, Pałac, Syrenkę.

W Łodzi wygrała Pietryna, czyli ul. Piotrkowska – zyskała 35% głosów; tuż za nią Manufaktura, 28%; potem dopiero łódzka Filmówka z 11% głosów. Zaskoczenia więc chyba nie ma.

 

źródło: Wikimedia Commons

 

 

We Wrocławiu dominującym symbolem jest Rynek, 35% głosów; Hala Stulecia zyskała 23%; symbol Pomarańczowej Alternatywy, krasnal zdobył sympatie 10% czytelników.

 

źródło: Wikimedia Commons

 

W Rzeszowie wygrywa Pomnik Czynu Rewolucyjnego, aż 49% głosujących; WSK PZL Rzeszów 15% głosów.

 

źródło: Wikimedia Commons

 

Prosimy o komentarze, czy te wyniki zaskakują Państwa?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 25

Dodaj komentarz »
    Reklama
    Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
    Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
css.php