Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

30.01.2014
czwartek

Symbole polskich miast

30 stycznia 2014, czwartek,

 

autor: Diether

 

Syrenka, Manufaktura, Hala Stulecia? Przygotowując kolejne portrety polskich miast pytamy czytelników o najważniejsze dla nich symbole kojarzące się z naszymi metropoliami. Dziękujemy za odzew – w ankiecie o Wrocławiu i Łodzi udział wzięło po blisko tysiąc osób, Warszawa wzbudziła o połowę mniejszy entuzjazm, głosowanie w sprawie Rzeszowa jeszcze trwa, choć już widać symbolicznego lidera.

Po kolei więc:

W Warszawie zwyciężył bezkonkurencyjnie Pałac Kultury i Nauki, zyskując ponad połowę głosów. Inne, bardziej zobiektywizowane badania sondażowe pokazują wszakże, i o tym pisaliśmy w warszawskim raporcie, że Pałac przestaje jednak dominować w świadomości ustępując Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. To właśnie te dwie instytucje/obiekty tworzą dziś tożsamościową oś miasta, wspierane przez Łazienki, Pałac, Syrenkę.

W Łodzi wygrała Pietryna, czyli ul. Piotrkowska – zyskała 35% głosów; tuż za nią Manufaktura, 28%; potem dopiero łódzka Filmówka z 11% głosów. Zaskoczenia więc chyba nie ma.

 

źródło: Wikimedia Commons

 

 

We Wrocławiu dominującym symbolem jest Rynek, 35% głosów; Hala Stulecia zyskała 23%; symbol Pomarańczowej Alternatywy, krasnal zdobył sympatie 10% czytelników.

 

źródło: Wikimedia Commons

 

W Rzeszowie wygrywa Pomnik Czynu Rewolucyjnego, aż 49% głosujących; WSK PZL Rzeszów 15% głosów.

 

źródło: Wikimedia Commons

 

Prosimy o komentarze, czy te wyniki zaskakują Państwa?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 25

Dodaj komentarz »
 1. „We Wrocławiu dominującym symbolem jest Rynek, 35% głosów; Hala Stulecia zyskała 23%; symbol Pomarańczowej Alternatywy, krasnal zdobył sympatie 10% czytelników”.

  Wrocławski Rynek niezmiennie cieszy się sympatią turystów, w opinii wielu osób (zwłaszcza turystów zagranicznych) jest bardziej atrakcyjny niż rynek krakowski.

  Natomiast Hala Stulecia, dzięki charakterystycznej sylwetce, walorom architektonicznym i obecności na liście Dziedzictwa Światowego UNESCO, jest wyjątkowym obiektem i doskonale nadaje się na symbol Wrocławia.

  A krasnal – cóż, ten pracowity i fotogeniczny skrzat łatwo zdobywa sympatię ludzi w każdym wieku i każdej narodowości; poza tym symbolizuje szlachetną walkę z minionym systemem (Pomarańczowa Alternatywa).

  Te trzy symbole Miasta nad Odrą doskonale koegzystują w przestrzeni miejskiej: skrzaty zamieszkują głównie Rynek i jego okolice, a Hala Stulecia panuje nad wschodnim centrum miasta.

  Ważne, że każdy z tych symboli ma udział w budowaniu przyjaznego i wyrazistego wizerunku Wrocławia, jako miasta mocno osadzonego w historii, ale nowoczesnego i z poczuciem humoru.

 2. Wyniki nie zaskakują, pokazują rzeczywistość. Przy czym lokalna specyfika jest jedynie taka iż nikt normalny nie żąda usunięcia Smoka, zburzenia ul. Piotrkowskiej, natomiast w Rzeszowie jest spora grupa lokalnego „talibanu” marząca wprost o usunięciu niewątpliwego symbolu Rzeszowa czyli Pomnika o urokliwej… dwuznaczności, co w moim przekonaniu dodaje pomnikowi jedynie potencjału promocyjnego 🙂

 3. A dla Poznania domagam się uznania za symbol – bo moim zdaniem symbolem jest – pseudodworca PKP. Nazywa się on Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Problem w tym,że funkcja komunikacyjna jest tylko pretekstem, ani nie jest zintegrowany. Ktokolwiek miał z tym czymś do czynienia ten napewno potwierdzie, ze to ,,coś” jest wszystkim” ale nie dworcem PKP/PKS.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Symbol Warszawy dziwi ( nic nie mam do Pałacu ), Rzeszowa, wręcz szokuje ( szkaradny ).
  Nie można wykluczyć, że gdyby rozpisano konkurs na symbol Pragi, zwyciężyliby ” Czterej śpiący”.

 6. Jahrhunderthalle? Czy którakolwiek z głosujacych osób zadała sobie pytanie, uczczeniem czego było postawienie tej hali? Jak widać raczej nie.
  Albo teza, iż styropianowej postkomunie udało sie po raz kolejny zrobić tylu osobom wodę z mózgu.

 7. Zestawienie jest ciekawe.
  Łódź i Wrocław są postrzegane przez pryzmat przestrzeni publicznych, do chodzenia, do przebywania, do integrowania się, do doświadczania miasta i związków międzyludzkich. Centralny plac – jak we Wrocławiu, ma jak widać wielką siłę oddziaływania poprzez relację z innymi. Na tym opierają się szanse na dobre miasto.
  Z kolei Warszawa jest oznaczona obiektowo, ale z udziałem emocji (Muzeum) i ciekawości (Centrum). Mniej zauważalne są przestrzenie publiczne w strukturze miasta (wymienione obiekty mają w pewnym zakresie walor przestrzeni publicznej, ale nie strukturalnej, a mentalnej i emocjonalnej).
  Rzeszów wygląda na zupełnie inny. Miasto jest w tym głosowaniu nieobecne: pomnik i zakład przemysłowy – zupełnie inna rzeczywistość. Pomnik – może jako wyraz idei, na pewno jakiegoś połączenia mieszkańców,skoro tak silnie chwalony – ale na czym to polega, jaka idea, jaka spójność? Podobnie zakłady – wydają się być bardziej ideą (duma, tęsknota?) niż czymś rzeczywistym w strukturze miasta. Poprzednie trzy miasta są silnie oparte o materię urbs, a Rzeszów wydaje się bardziej niematerialny jako miasto; bardziej jako „miasto w chmurach”.
  Ciekawe co przyniosą dalsze głosowania.

 8. O miasto nieszczęsne, jakże można urodzić się w tobie! O miasto, miasto – Jeruzalem szału! O miasto nawet miejskości swej niepewne, nie miasto, a półmiasto, miejscowość nijaka i bezduszna, w każdym razie bezradna wobec akcji ducha – co tu dużo gadać, od stycznia do stycznia wiocha niebotyczna. O dziuro fatalna, nędzny półkurorcie – potrzebnyś zaiste jak dziura w aorcie!

 9. Tak Pałac ,Manufaktura,Pomnik niebotyczna wyliczanka w sumie nic nowego

 10. Praga to też Warszawa

 11. W gdańsku to będzie Neptun

 12. W Toruniu pomnik Kopernika a w Bydgoszczy bankowe pseudospichlerze

 13. A Sopot wiadomo że molo

 14. A symbol wszystkich polskich miast to blokowiska

 15. Pałac kultury do Pałacu przylgnęła łatka prezentu ruskiego to raczej radziecki budynek nie polski więc za symbol stolicy to raczej nie bardzo

 16. Symbol Warszawy to Syrenka,Zamek Królewski ,Łazienki

 17. A z nowych symboli to Stadion Narodowy

 18. Ta niebotyczna atrakcja jak pałac jest prorosyjska tą niebotyczną atrakcje trzeba także odnowić bo jeśli to już symbol miasta to niech będzie czysty

 19. Warszawa ma jeszcze złote tarasy jako symbol nowoczesnego centrum

 20. Cieszy należne pierwsze miejsce Pomnika, a ja polecam złożenie „wizyty” w pracowni Mariana Koniecznego https://www.facebook.com/media/set/?set=a.189511054544257.1073741832.174547499373946&type=3

 21. Symbolem Pragi może być Stadion Narodowy 😉
  Albo zoo 🙂

 22. jako mieszkaniec Rzeszowa, wyjaśnię czytelnikom nieobeznanym… Pomnik czynu rewolucyjnego jest symbolem Rzeszowa z co najmniej trzech powodów:
  -pomnik, zwany pieszczotliwie Wielką, lub Wielką C..ą (tu wulgarne, szkolne określenie kobiecego narządu) góruje nad centrum, mieszkańcom kojarzy się, poza anatomią, z miejscem spotkań, ale i z hucpą polityczną i obecnie kulturową, upadającą dominacją KK
  -w latach 90-tych radni prawicy postanowili ‚odkomunizować’ pomnik, dodając doń na wysokości 2/3 herb Rzeszowa, co mieszkańcy gremialnie kwitowali- do Wielkiej C..y Radni dodali łechtaczkę…
  -obecnie Pomnik, jak i plac, zostały oddane za darmo Dominikanom. Żeby było jednak ciekawiej, najpierw za unijna kasę wybudowano tam podziemny parking, zyski z niego czerpać będą dominikanie, wiec jest to typowy transfer unijnej/wspólnej kasy do kieszeni kk.

  podsumowując, modernizujące się miasto ciągle musi mierzyć się z zaściankową dulszczyzną umysłową swych administracyjnych i religijnych władców (bądź niejasnymi powiązaniami miasto-kościół), którzy to nie nadążają za swymi mieszkańcami (vide odrzucenie pod naporem mieszkańców prezydenckich planów sprezentowania parafii części boiska szkolnego pod zabudowę kapliczną…)

  Czy szokuje? nie. dla nas, Rzeszowian, jest symbolem, jak palma, Pekin w Warszawie… bez podtekstów, wbrew próbom komunizowania go, upolityczniania, tworzenia symbolu niczym tęcza, próbom zburzenia, upiększenia… żadna idea, po prostu symbol architektoniczny

 23. Wypada dodać jeszcze, że pomnik jest dziełem sztuki uznanego artysty Mariana Koniecznego, twórcy między innymi Warszawskiej Nike, i czy to się komuś podoba, czy też nie, to jedyny rozpoznawalny w Polsce i na świecie symbol miasta. I zasługą działania jak również czasami braku działania również obecnych rządców miasta jest to że aktualnie ten symbol jest zagrożony zniszczeniem ze strony lokalnych fundamentalistów religijnych – https://www.facebook.com/media/set/?set=a.174553559373340.1073741829.174547499373946&type=1

 24. Rzeszów wygląda na zupełnie inny. Miasto jest w tym głosowaniu nieobecne: pomnik i zakład przemysłowy – zupełnie inna rzeczywistość. Pomnik – może jako wyraz idei, na pewno jakiegoś połączenia mieszkańców,skoro tak silnie chwalony – ale na czym to polega, jaka idea, jaka spójność? Podobnie zakłady – wydają się być bardziej ideą (duma, tęsknota?) niż czymś rzeczywistym w strukturze miasta.

  RZESZÓW (zwany przez zawistnych mojrzeszowem) zanim został stolicą województwa mial okolo 30 tyś. mieszkańców, więc jaką mógł wytworzyć przestrzeń miejską? Zwlaszcza, że bylo to biedne miasteczko z nowo powstałymi blokowiskami…

 25. KG
  31 stycznia o godz. 13:40
  Jednak mi w tym wyjaśnieniu czegoś brakuje: czy ten pomnik, kojarzony z c… wywołuje tak czułe skojarzenia, co samego pomnika i co do miasta, że na pierwszym miejscu jako symbol Rzeszowa się znalazł,czy może mieszkańcy symbolicznie cały Rzeszów – pardon – za wielką c… uważają, stąd trafność pomnika?

 26. Do Tanaka. Rzeszowski pomnik kojarzy mi się bardzo pozytywnie jako dzieło uznanego artysty Mariana Koniecznego, twórcy między innymi warszawskiej Nike, ale również jako tzw. „Wielka C”. Generalnie ten organ bardzo pozytywnie mi się kojarzy 🙂

css.php