Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

27.05.2015
środa

Koalicja miast – cały naród buduje stolicę kultury

27 maja 2015, środa,
Lublin_Seminarium

Dyskusja o strategiach dla kultury z historią w tle, fot. Edwin Bendyk

Lublin jak zwykle przywitał gościnnie. Do miasta zjechała w poniedziałek, 25 maja, komisja kultury Unii Metropolii Polskich, Lublin jej przewodniczy.

Dyskutowano głównie o roli kultury w strategiach rozwojowych miast – wychodzi na to, że udział w staraniach o Europejską Stolicę Kultury przyniósł trwałe skutki.

Biorące udział w wysiłku miasta, mimo że tylko jedno mogło wygrać, odkryły, że warto rozwijać kulturę nie tylko ze względów na jej walory promocyjne, rozrywkowe i estetyczne. Przy współczesnej strukturze społecznej, gdzie w metropoliach ok. 30 proc. zatrudnionych pracuje na stanowiskach, które odwołując się do koncepcji Richarda Floridy, można przypisać klasie kreatywnej (w Warszawie ok. 50 proc.) i polegają na szeroko rozumianym przetwarzaniu symboli, kultura przestaje być częścią nadbudowy, staje się bazą – tym razem z Marksa.

Włodarze metropolii polskich (niektórych) zaczynają to rozumieć. Najbardziej jednak cieszy, że w ślad za tym rozumieniem idzie chęć współpracy. Podczas spotkania UMP ogłoszono Koalicję Miast, zrzeszającą Wrocław (Europejska Stolica Kultury 2016), Katowice, Lublin, Łódź i Gdańsk. Deklarują one chęć współdziałania podczas programu ESK2016, uznając, że sukces Wrocławia będzie sukcesem wszystkich.

Nie chodzi jednak tylko o współpracę programową, lecz także o wymianę doświadczeń w zakresie prowadzenia polityk kulturalnych: od narzędzi badawczych umożliwiających diagnozowanie po konkretne instrumenty oddziaływania. Okazją do szerszej dyskusji na ten temat będzie konferencja Koalicji zaplanowana we Wrocławiu na drugą połowę października tego roku. Więcej szczegółów niebawem, mam przyjemność koordynować przygotowania do tego wydarzenia.

We wtorek, drugiego dnia spotkania, odbyło się z kolei seminarium inaugurujące cykl spotkań pod hasłem Samorząd 25+, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury. W Lublinie była mowa o miejskich strategiach dla kultury oraz o współpracy miast metropolitalnych ze swoimi regionami.

Całość można obejrzeć w relacji filmowej. Kolejne spotkanie już w dniach 10-13 czerwca podczas Letnich Ogrodów POLITYKI organizowanych wspólnie z Biblioteką Elbląską. Potem Gorzów Wielkopolski, Słupsk, Wrocław, Opole i Warszawa.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
css.php