Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

31.05.2015
niedziela

Warszawa, Rzeszów, Poznań – czołówka rankingu miast uczących się

31 maja 2015, niedziela,

TOP_20_Miast_uczącysh_sięJak porównywać ze sobą miasta?

Twarde wskaźniki ekonomiczne nie dają pełnej wiedzy choćby o jakości życia – nie zawsze bogactwo miasta przekłada się na zadowolenie mieszkańców.

Przekonaliśmy się o tym w POLITYCE, przygotowując w ubiegłym roku Ranking jakości życia w polskich miastach.

Okazało się, że można dobrze żyć w ośrodkach niemających statusu metropolii. Jakość życia nie przekłada się jednak na potencjał rozwojowy – ten o wiele bardziej we współczesnej gospodarce zależy od kapitału intelektualnego, infrastruktury wiedzy, wykształcenia mieszkańców etc.

W piątek (29 maja) POLITYKA Insight wraz z Fundacją Schumanna ogłosiła „Ranking miast uczących się”. Na podium: Warszawa, Rzeszów i Poznań.

Rzeszów jest rzeczywiście fenomenem – to miasto stosunkowo niewielkie, 184 tys. mieszkańców, będące jednak ważnym ośrodkiem akademickim (najwięcej studentów na tysiąc mieszkańców w UE) i przemysłowym – centrum „Doliny Lotniczej”, klastra skupiającego firmy przemysłu lotniczego.

Jak piszą autorzy rankingu:

Rzeszów można określić jako stolicę nowych technologii. To jedyne miasto w Polsce, które związało przyszłość z technologiami i konsekwentnie realizuje tę strategię. Jest także drugim miastem w Europie, po Lizbonie, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na informatyków. Jako jedno z niewielu polskich miast może też, w najbliższych latach, spodziewać się przyrostu liczby mieszkańców.

Ranking powstał w wyniku analizy pięciu czynników:

1. Infrastruktura produkcyjna – zasoby infrastrukturalne przedsiębiorstwa pozwalające na rozwój badań i tworzenie innowacji.

2. Kapitał ludzki, czyli zasoby wykwalifikowanej siły roboczej dostępne na lokalnym rynku pracy.

3. Infrastruktura podstawowa i informacyjna – dzięki niej przedsiębiorstwa dostarczają wytworzone dobra i usługi na rynek.

4. Współpraca między firmami i mieszkańcami.

5. Łatwość prowadzenia biznesu, czyli to, jak efektywnie działają instytucje publiczne, z którymi bezpośrednio kontaktuje się przedsiębiorca.

W każdej z tych kategorii ujawnili się różni liderzy: Warszawa wygrywa, jeśli chodzi o infrastrukturę; najlepszym kapitałem ludzkim pochwalić się może Rzeszów, tam także najlepiej współpracują ze sobą przedsiębiorstwa; najłatwiej prowadzi się biznes w Wałbrzychu.

Warto wczytać się w raport, bo pokazuje polskie miasta o statusie powiatowym (jest ich 66) w innym świetle i pozwala spojrzeć na nie inaczej, niż podpowiadają zastane stereotypy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
css.php