Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

31.08.2015
poniedziałek

Słupsk. Strategia na zielone miasto

31 sierpnia 2015, poniedziałek,
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejka do ostatniego drzewa, instalacja Wiktora Szostało (cykl The Tree Hugger Project) przed ratuszem w Słupsku, fot. Edwin Bendyk

Nie uczestniczę bezpośrednio w projekcie Miasto Archipelag, ale też trafiłem niedawno do byłego miasta wojewódzkiego. Słupsk, choć stolicą województwa już nie jest, ciągle może pochwalić się zainteresowaniem mediów właściwym dla największych metropolii.

Zasługa to Roberta Biedronia, prezydenta miasta, który ciągle swymi decyzjami i wypowiedziami publicznymi potrafi mobilizować opinię. Cała sztuka polega na tym, żeby kapitał symboliczny i polityczny prezydenta wymienić na inne, materialne kapitały, których po uszy zadłużonemu miastu brakuje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nowa strategia, praca w podgrupach, fot. Edwin Bendyk

Wehikułem tej przemiany ma być nowa strategia dla miasta, wypracowywana wspólnie z mieszkańcami, urzędnikami ratusza i pracownikami instytucji miejskich. Jak zaprogramować rozwój miasta, które nie ma gotówki, zbyt silnej bazy przemysłowej, trudno się doń dostać? Hasłem nadającym poszukiwaniom strukturę jest zielona modernizacja – przekształcenie miasta we wzorcowy w Polsce ośrodek myślący całościowo o rozwoju zgodnie z zasadą poszanowania zasobów, gospodarki cyrkularnej, współuczestnictwa mieszkańców w tworzenie rozwiązań. Jak te zasady wdrożyć w mieście, które nie stać nawet na wkład własny przy staraniu o fundusze europejskie, a bieżące zobowiązania musi zaspokajać, szukając gdzie można oszczędności?

Jednocześnie jednak Słupsk jest miastem bardzo atrakcyjnym, położonym blisko morza, do którego dostęp zapewnia nieodległa Ustka. Ciekawe zasoby kulturowe, zarówno historyczne, jak i współczesne – największa istniejąca kolekcja prac Witkacego, niezłe instytucje kultury, ciekawa architektura. Te wszystkie aspekty dyskutowane są podczas prac nad strategią, w czwartek odbyło się spotkanie podsumowujące kolejny etap prac w grupach tematycznych. Powstały ciekawe diagnozy różnych sfer życia: bezpieczeństwa, służby zdrowia, edukacji, mieszkalnictwa i pierwsze rekomendacje działań. To najciekawszy i najniebezpieczniejszy moment tworzenia strategii, bo łatwo wpaść w pułapkę szukania rozwiązań „resortowych”: skoro ludzie czują się niebezpiecznie, to postawmy na monitoring. Skoro dotychczas demokracja miejska działała kulawo, postawmy na pełną transparentność.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Darek Szwed o zielonych miejscach pracy, fot. Edwin Bendyk

Wystarczy jednak spojrzeć na ranking jakości życia polskich miast przygotowany przez POLITYKĘ rok temu – widać, że największym problemem Słupska, miasta generalnie dość w różnych wskaźnikach przeciętnego, jest niski poziom zaufania. Z kolei z bezpieczeństwem w Słupsku jest bardzo dobrze (na tle innych polskich miasta). Inwestycje w monitoring byłyby więc marnowaniem środków na rozwiązywanie problemu, który nie istnieje. Skoncentrowanie się na działaniach prowspólnotowych, podnoszących poziom zaufania i kapitału społecznego, z kolei i tak będzie prowadzić do poprawy bezpieczeństwa i jakości demokracji.

Inaczej rzecz ujmując, dobra całościowa i zintegrowana strategia powinna prowadzić do złożonych, systemowych instrumentów łączących interwencje w różnych polach. Na tym polegał sukces odnowy Bogoty i Medellin, gdzie łączono interwencje zbrojną, mającą na celu zniwelowanie przemocy w barrios, z interwencją kulturową, mającą na celu uznanie i upodmiotowienie mieszkańców slamsów. (Tu muszę wprowadzić uwagę, bo jeden z Czytelników nie zrozumiał tego fragmentu i zarzucił mi na Twitterze, że porównuję Słupsk do Bogoty i Medellin. Nie, nie porównuję, piszę o metodzie rozwiązywania problemów miasta polegającej na myśleniu systemowym i stosowaniu innowacji społecznych, dobrze opisanej w literaturze.) Gdy brakuje kapitału fizycznego, trzeba go uzupełniać kapitałem społecznym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Witkacego tu nie było ale jest tu największa kolekcja jego dzieł, fot. Edwin bendyk

Jestem pod wrażeniem Słupska, 1 i 2 października odbędzie się tam Regionalny Kongres Kultury organizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Mam przyjemność, wspólnie m.in. z Arturem Celińskim z DNA Miasta i Anną Świętochowski, od niedawna szefową wydziału kultury Urzędu Miasta Słupska, współtworzyć program tego wydarzenia. Niebawem więcej szczegółów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
css.php