Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

21.06.2018
czwartek

Miasta obywatelskie

21 czerwca 2018, czwartek,

Miasta obywatelskie, cyfra oznacza pozycję w rankingu

Najbardziej obywatelskie miasta to Sopot, Warszawa i Rzeszów. POLITYKA INSIGHT zbadała dla Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera jakość życia obywatelskiego w 66 miastach na prawach powiatów.Czołówka rankingu „Europolis. Miasta obywatelskie” specjalnie nie zaskakuje, o wiele ciekawszy jest brak blisko czoła listy takich miast jak Lublin (21) i Gdańsk (41). Autorzy porównania oparli się jednak nie na ocenie jakościowej, tylko liczbach opisujących ilościowy wymiar aktywności społecznej i obywatelskiej: frekwencja w wyborach, przynależność do organizacji społecznych, wielkość i frekwencja budżetu partycypacyjnego, ilość konsultacji społecznych, liczba społecznych komitetów wyborczych, informacje dostępne w systemie informacji publicznej, a także poziom zaufania społecznego na podstawie wyników Diagnozy Społecznej.

Indeks ogólny powstał z uśrednienia pięciu indeksów szczegółowych, mierzących różne wymiary aktywności obywatelskiej: bierna i czynna aktywność wyborcza, udział w organizacjach publicznych, zaangażowanie w życie publiczne, rozpowszechnienie postaw obywatelskich oraz otwarcie miast na obywateli.

Formy obywatelskiego zaangażowania

Wyniki indeksów szczegółowych są nie mniej ciekawe niż indeks ogólny. I tak w aktywności wyborczej wygrały Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Olsztyn, pod względem udziału w organizacjach Rzeszów, Warszawa i Poznań, zaangażowanie w życie publiczne dało miejsce na podium Sopotowi, Świnoujściu i Dąbrowie Górniczej, w postawach obywatelskich wyróżniają się Sopot, Rzeszów i Warszawa, w końcu pod względem otwartości miast na obywateli prym wiodą Gdynia, Sopot i Poznań.

Wyniki porównania warte są głębszej dyskusji. Autorzy rankingu próbują ją podjąć, szukając uwarunkowań dla dobrych notowań np. dla zaangażowania w życie publiczne w Gliwicach, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej oraz w Koszalinie i Świnoujściu. Wskazywanie jednak na wpływy kultury niemieckiej w miastach „odzyskanych” (z wyjątkiem Dąbrowy), zamieszkałych całkowicie przez ludność napływową, ma niewielki sens. Jak wskazywanie, że niskie wyniki Siedlec i Skierniewic są dziedzictwem zaboru rosyjskiego.

Źródła różnic

Wczytując się w tabele z wynikami, można raczej stwierdzić, że każde z miast wymaga odrębnego wyjaśnienia, które musi uwzględniać czas kształtowania nowoczesnej, przemysłowej struktury w okresie PRL (to był najbardziej miastotwórczy okres w historii Polski, a decyzje inwestycyjne decydowały o strukturze społecznej podporządkowującej się powstającym zakładom pracy). Po upadku komunizmu z kolei posocjalistyczna restrukturyzacja przemysłu na nowo zdefiniowała strukturę miast i ich społeczności. Wspólnego wzoru tych przemian nie było.

To jednak, że nie sposób wskazać jednoznacznych wzorów „długiego trwania” determinujących postawy obywatelskie mieszkańców, interpretować należy pozytywnie. Miasto to urbs, tkanka materialna, i civitas, tkanka społeczna, które czynią miasto we wzajemnym oddziaływaniu. To złożony proces, w którym znaczenie mają biografie mieszkańców, współdzielona kultura i przestrzeń, struktura gospodarcza etc. Takim nieoczywistym efektem tych złożonych oddziaływań jest wysoka pozycja Rzeszowa w różnorodnych porównaniach, miasta jeszcze w latach 90. wskazywanego na ofiarę posocjalistycznej transformacji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Na mapie miast obywatelskich nie ma miasta Łodzi,
  która pozostaje Ziemią Obiecaną transformacji ustrojowej?

 2. @woytek
  No wlasnie. Lodz-najwieksza ofiara polskiej transformacji- ktora jakos sie podniosla z upadku,ale na mapie obywatelskiej jej nie ma. Choc moze jednak wynika to ze specyfiki mieszkancow. Lodzianie to w wiekszosci starsi,niewyksztalceni ludzie, ktorzy nie maja checi ani ochoty angazowac sie w sprawy spoleczne.

 3. Interesująco przedstawia się ranking „uśredniony” ze wszystkich czterech dotychczasowych rankingów europolis:
  Ranking miast uczących się 2015
  Ranking miast zrównoważonych 2016
  Ranking miast bezpiecznychi otwartych 2017
  Ranking miast obywatelskich 2018
  (przy założeniu tych samych wag tych rankingów)
  TOP 23
  01 Warszawa
  02 Poznań
  03 Kraków
  04 Sopot
  05 Rzeszów
  06 Wrocław
  07 Olsztyn
  08 Gdynia
  09 Katowice
  10 Gdańsk
  11 Zielona Góra
  12 Lublin
  13 Koszalin
  14 Toruń
  15 Bydgoszcz
  16 Bielsko-Biała
  16 Gliwice
  18 Tarnów
  19 Białystok
  19 Szczecin
  21 Opole
  22 Tychy
  23 Świnoujscie

  Zwraca uwagę wysoka pozycja miast małych i średnich.

css.php