Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

5.09.2018
środa

Dobre życie w polskim mieście

5 września 2018, środa,

Jak zmierzyć jakość życia w mieście? Jak stwierdzić, czy w Warszawie żyje się lepiej lub gorzej niż Krakowie, Wrocławiu, Lublinie? Odpowiedzi szukaliśmy wspólnie z socjologami i statystykami z Akademii Górniczo Hutniczej. 12 września przedstawimy wyniki i wydanie specjalnie POLITYKI zatytułowane „Twoje miasto, twój wybór”.

Ranking miast pod względem jakości życia (badamy 66 miast na prawach powiatu) to najważniejszy temat naszego stustronicowego dodatku. Jest jednak tylko punktem wyjścia do rozmowy o polskich miastach i samorządzie. Sprawdzamy, jak się zmieniły w ciągu ostatnich czterech lat szarpane takimi procesami jak suburbanizacja, rewitalizacja, gentryfikacja i przekształcane przez migrację, przemiany demograficzne i społeczne.

Pięknie i brzydko

Piotr Sarzyński prezentuje zarówno najciekawsze, jak i najbardziej szkaradne projekty architektoniczne, Marcin Gerwin opowiada o zaletach panelu obywatelskiego i innych innowacji usprawniających miejską demokrację, Katarzyna Kajdanek dzieli się przemyśleniami z badań nad „powrotnikami” – ludźmi, którzy mają dość życia na przedmieściach i wracają do centrów. Artur Celiński omawia wyniki rankingu kreatorów kultury, a Adam Czerniak porównuje polskie miasta pod względem aktywności obywatelskiej.

Piszemy także o trudnym procesie tworzenia związków metropolitalnych, o miejskich politykach migracyjnych i podsumowujemy efekty wielkich programów: Cezary Kowanda sprawdza, jak samorządy wydawały środki europejskie, a Paweł Kubicki analizuje efekt zaangażowania w konkurs Europejskiej Stolicy Kultury. Pochylamy się nad miastami średnimi, bo czeka je niepewna przyszłość.

Nie może zbraknąć poradnika wyborczego, wszak mamy nowy Kodeks wyborczy, więc lepiej dobrze się przygotować, by nie zmarnować głosu.

Zapraszamy na konferencję

Zapraszam do lektury, a już 17 września będzie pierwsza okazja do publicznej dyskusji o wynikach rankingu jakości życia. Akademia Górniczo-Hutnicza przy wsparciu POLITYKI organizuje konferencję dla wszystkich zainteresowanych sprawami miejskimi: samorządowców, aktywistów, przedsiębiorców. Wstęp wolny, wystarczy zarejestrować się przez internet: tutaj.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php