Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór

9.02.2018
piątek

Wrocław lubi wygrywać

9 lutego 2018, piątek,

Wrocław zdobył tytuł The Best European Destination 2018. Gratulacje – dolnośląska metropolia wygrała w konkurencji z Bilbao, Colmar, Mediolanem, Budapesztem.

Złośliwi powiedzą, że zwyciężyła zdolność wrocławian do mobilizacji poparcia potrzebnego w internetowym głosowaniu. Życzliwi, że kiepskie miasto w żaden sposób takiej mobilizacji nie zdołałoby osiągnąć. Realiści stwierdzą, że takie tytuły są elementem gry marketingowej przemysłu turystycznego i niewiele mają wspólnego z prawdziwym życiem miasta. Dlatego takie metropolie jak Paryż, choć w finale się znajdują, niespecjalnie martwią się ostatecznymi wynikami. Bo niezależnie od tytułu do Paryża się jedzie, w czym nie jest nawet w stanie przeszkodzić zagrożenie terrorystyczne.

Niewątpliwie jednak Wrocław jest miastem, do którego warto się wybrać, i to nieraz, a tytuł EBD 2018 dobrze wpisuje się w strategię budowania i utrzymywania rozpoznawalności miasta: Euro 2012, Europejska Stolica Kultury 2016, World Games 2017, teraz Best Destination 2018. Turyści mają ciągły powód odświeżania znajomości marki miasta, a jego mieszkańcy kolejny powód do konsolidacji wokół miasta, choć i tak poziom identyfikacji z miastem jest jednym z największych, jeśli nie największym wśród polskich grodów.

Warto jednak pamiętać, że strategia przyciągania turystów ma swoje ograniczenia, których doskonałymi przykładami są Barcelona i Kraków. W pewnym momencie ilość przechodzi w złą jakość – miasto zamiast zyskiwać, zaczyna tracić. Przepływy finansowe generowane przez turystów zaczynają wpływać na rynek nieruchomości i zatrudnienia, z czasem wywołując niekorzystne zjawiska, np. przekształcania centrów w parki rozrywki, pozbawione jednak mieszkańców i prawdziwego życia miejskiego. Coś w rodzaju antyefektu Bilbao.

Wróćmy jednak do Wrocławia i wrocławian. Jak pokazuje opublikowana niedawno Wrocławska Diagnoza Społeczna, świetne badanie przygotowywane cyklicznie przez socjologów z Uniwersytetu Wrocławskiego, wrocławianie zadowolenie ze swego miasta przekładają na dobrą ocenę miejskiej polityki, co zresztą powtarza się w kolejnych diagnozach:Ciekawa jest ocena sukcesów i porażek władzy w mijającym okresie, wszak rozpoczyna się kampania wyborcza, prezydent Rafał Dutkiewicz nie będzie ubiegał się o kolejny mandat, jak więc będzie wyglądała sukcesja na tak dobrze przygotowanym gruncie?Polecam komentarz współautorki Diagnozy, dr hab. Katarzyny Kajdanek:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Ponieważ w zestawieniu brakuje punktu „Działania na rzecz poprawy jakości powietrza”, to powiem, że poziomie zanieczyszczeń powietrza też lubimy wygrywać najwyraźniej 😉
  (dane z airvisual.com, 9.02.2018, 13:00)
  CITY AQI
  1 Wroclaw, Poland 222
  2 Hanoi, Vietnam 186
  3 Chengdu, China 176
  4 Kolkata, India 174
  5 Hangzhou, China 170
  6 Delhi, India 167
  7 Dhaka, Bangladesh 167
  8 Tel Aviv-Yafo, Israel 163
  9 Prague, Czech Republic 161
  10 Lahore, Pakistan 159
  A kilka dni temu mieliśmy tu powietrze niemal idealne…

 2. W latach 1951-1953 byłem studentem Uniwersytetu. Rektorem był prof. Kulczyński. Znakomity wykładowca i przyjaciel studentów.
  Wrocław był w ruinach, a dla własnego bezpieczeństwa, trzeba było chodzić środkiem ulic.
  Znakomitą większość studentów stanowiły koleżanki i koledzy z tzw ziem wschodnich. Była to znakomita lekcja historii, znamiennie innej od dziejopisarzy spod znaku IPN.
  Mimo upływu bardzo wielu lat, Wrocław, który odwiedzałem kilkakrotnie, pozostaje w mojej pamięci jako najmilsze wspomnienie. Potem był Kraków.

 3. Ludzie z Wilna, Lwowa i Brzescia zaakceptowali Breslau bo juz mieli dosc tulaczki. To bylo miasto ludzi pokonanych przez los. Dzisiaj mowi sie tam innym jezykiem, Nie uslyszy sie lwowskiego akcentu na ulicy. Ogladalem Wroclaw w grudniu. Takiego oswietlenia moze im pozazdroscic kazda swiatowa mertopolia.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Realiści stwierdzą, że takie tytuły są elementem gry marketingowej przemysłu turystycznego i niewiele mają wspólnego z prawdziwym życiem miasta.”

  Sadze, ze to wlasnie przewazylo szale. Wroclaw zmienil sie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jednak nie wszedzie i wcale nie trzeba daleko szukac by zobaczyc jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Znajac miasto w miare dobrze, trudno jest powiedziec, dlaczego akurat Wroclaw ma byc „The Best European Destination”. Sadze, ze i w Polsce sa bardziej atrakcyjne miejsca, co osiagniec Wroclawia nie umniejsza.

  Pozdrawiam

 6. Właśnie wygrał w rankingu najbardziej zanieczyszczonego powietrza miejskiego na świecie.
  Strach pomyśleć w czym jeszcze zwycięży!

 7. Jestem wrocławianinem i bardzo żałuję, że moja informacja o tym, że poziomem smogu Wrocław przebija największe metropolie Azji Południowo Wschodniej, Chin, Indii, Pakistanu nie załapała się na publikację w komentarzach… Czyżby informacja, że władze miasta tak znakomite w promocji zupełnie nic nie robią na rzecz polepszenia jakości powietrza? Smaczku sprawie dodaje fakt, że Wrocław walczy o miano Zielonej Stolicy Europy… I proszę prześledzić wypowiedzi władz miasta na temat walki ze smogiem – stałe w nich jest jedno zdanie: „Za pięć-sześć lat problem będzie opanowany” 😉

css.php