Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór Miejskie historie - Twoje miasto – twój wybór
Kraków

12.09.2018
środa

Sopot, Warszawa, Kraków – tu się żyje najlepiej

12 września 2018, środa,

Sopot, Warszawa, Kraków znalazły się w czołówce rankingu miast pod względem jakości życia, jaki przygotowaliśmy wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą. Czy jednak rzeczywiście te miasta są najlepszymi miejscami do życia?

Wielkość nie ma znaczenia

Wystarczy spojrzeć na kolejne ośrodki – w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Poznań, Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Opole, Gdynia, Olsztyn. Obok największych metropolii miasta, które jeszcze nieco ponad dekadę temu były skazywane na degradację – Rzeszów i Olsztyn, stolice najbiedniejszych regionów Polski, bardzo dobrze prezentują się nie tylko w naszym rankingu. Rzeszów należy do małej grupy miast, które powiększają swoją ludność i zachowają ten potencjał jeszcze w nadchodzących dekadach.

Opole także jest jakby przeciwieństwem swojego, nękanego rozlicznymi problemami rozwojowymi, regionu. Miasto lokuje się wysoko nie tylko w naszym rankingu jakości życia, od lat także znajduje się w czołówce rankingu zamożności samorządów w kategorii miast wojewódzkich prof. Pawła Swianiewicza i „Wspólnoty”. W tym roku uplasował się na drugim miejscu, za Warszawą. W awansie z trzeciej pozycji rok wcześniej pomogła brutalna aneksja cześć podopolskich gmin, dzięki której miasto nie tylko powiększyło obszar i wzmocniło się ludnościowo, ale także dostało nowego, bogatego podatnika – elektrownię Opole.

Wymiary jakości życia

Oderwijmy się jednak od indeksu głównego naszego rankingu, bo – jak podkreślają nasi eksperci z AGH – jakość życia to sprawa złożona i jest wypadkową wielu czynników. Dlatego również indeks główny ma charakter syntetyczny i powstał z analizy dziesięciu kategorii: edukacja, czas wolny, mieszkania, samorząd, praca, środowisko, społeczność, bezpieczeństwo, zdrowie i komunikacja. Wybór kategorii był zgodny z podobnymi opracowaniami z innych krajów, podobnie podczas doboru wskaźników badacze posługiwali się rekomendacjami metodycznymi OECD i Joint Research Center Komisji Europejskiej. Indeks główny jest średnią ważoną indeksów dla poszczególnych kategorii.

Warto przyjrzeć się dokładniej pomiarom szczegółowym, bo pokazują, że wysoka pozycja w rankingu ogólnym może być wypadkową zupełnie odmiennych czynników. Po prostu każde miasto jest inne. Warszawa oferuje dostęp do najlepszego rynku pracy w Polsce, za cenę jednak astronomicznych kosztów mieszkań. Olsztyn jest biedniejszy, ale z kolei oferuje znakomite warunki środowiskowe i tańsze mieszkania. Kraków ma dobry rynek pracy, świetną ofertę edukacyjną, ale ciągle boryka się z problemami środowiskowymi.

Ranking osobisty

W rezultacie uśredniony indeks ogólny nie musi być zgodny z osobistymi preferencjami konkretnych osób – dlatego przygotowaliśmy „osobisty” wariant rankingu, który umożliwia modyfikację wag dla poszczególnych kategorii. Jeśli ktoś przedkłada jakość środowiska nad ofertę pracy, może odpowiednio przesunąć suwaki i sprawdzić, jak wówczas wyglądałoby interesujące miasto w porównaniu z innymi.

Zapraszamy do samodzielnych eksploracji i komentarzy. Mamy nadzieję, że nasz ranking zostanie wykorzystany w debatach nabierającej tempa kampanii wyborczej. Odpowiednio wykorzystany, może być narzędziem racjonalizacji debat. Okazją do pierwszej dyskusji wyników będzie konferencja „Jakość życia w polskich miastach” organizowana 17 września w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, tydzień później, 25 września, zapraszamy do siedziby POLITYKI w Warszawie na debatę o polskich miastach w ramach Festiwalu Nauki.

Ogłoszeniu wyników rankingu POLITYKI i AGH towarzyszy publikacja wydania specjalnego „Twoje miasto, twój wybór”, kompendium wiedzy o polskich miastach i samorządzie na czas kampanii wyborczej i zbliżających się wyborów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Wsrod wymienionych miast az trzy to tzw Trojmiasto czyli Gdansk, Sopot, Gdynia. Mysle, ze nie bez powodui z przyczyn obiektywnych. Dziecinstwo, w sumie spora jego czesc spedzilem w Sopocie. Trojmiasto byo w stosunku do reszty Polski troche innym swiatem, troche inaczej tam sie zylo, moze lepiej. Mozliwe, ze przyczyna tego byl jednak szerszy kontakt ze swiatem zewnetrznym. Wsrod kolegow wielu mialo ojcow plywajacych na statkach. W mojej rodzinie dwoch wujkow bylo zwiazanych z Polskim Ratwonictwem Okretowym (PRO) a jeden z nich zwidzil sporo swiata z ta instytucja. To zostawialo swoj slad w zyciu codziennym jak i w swiadomosci ludzi, jednoczesnie pozwalajac na stwierdzenie, ze zlo sie czy zyje lepiej. Nie majac juz kontaktu z Trojmiastem, mysle, ze tak jest rowniez dzis

    Pozdrawiam

  2. W rankingu warunków mieszkaniowych w ubiegłym roku też wygrał Sopot, po nim było Zakopane, a Warszawa dopiero trzecia – https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/sopot-zakopane-i-warszawa-tam-mieszka-sie-najlepiej/9443/. Jeśli chodzi o porównanie jakości życia, to wielkość miasta nie ma znaczenia. Wynika z tego, że najbardziej turystyczne regiony mogące pochwalić się walorami przyrodniczymi (morze, góry) i o charakterze wypoczynkowym ludzie bardziej sobie cenią niż warszawski smród, korki i hałas. Nic dziwnego.

css.php